Herečka Vlasta Chramostová (91): Přišla o syna i divadlo!

Tolik bolesti, co prožila, by vystačila na tři životy. S divadelní a filmovou herečkou Vlastou Chramostovou, která 17. listopadu oslaví 92. narozeniny, se osud nemazlil. Za druhé světové války musela pracovat v továrně pro nacisty. Vdala se za zapáleného komunistu, který však upadnul do nemilosrdenství a herečka skončila na dlažbě. Tak dlouho ji pronásledovala StB, až se jim podvolila a upsala. To nejhorší jí potkalo v květnu 1963. Při dopravní nehodě zemřel její čtyřletý syn...
„Měla jsem tři životy. Herecký, disidentský a život návratu. Všechny byly bohaté, složité a dlouhé…,“ popsala svoji pouť Chramostová. Narodila se v roce 1926 v Brně, ale vyrůstala v městečku Skryje nedaleko Moravského Krumlova. Přihlásila si na brněnskou Státní konzervatoř, kterou studovala během druhé světové války. Už během studií hrála v Komorních hrách v Brně. Jenže pak nacisté zavřeli divadla a ona tajně navštěvovala představení v soukromých bytech. „Jako sedmnáctiletá jsem jezdila válečným vlakem z Králova Pole do Kuřimi. Mou prací byla kontrola součástek německých letadel. Dodnes doufám, že letadla i díky mně padala,“ zavzpomínala s nadsázkou herečka. Němci totiž tehdy zavřeli české školy a Chramostová musela přerušit studia. Po osvobození nastoupila do brněnského Svobodného divadla. V moravské metropoli také prožila svoji první velkou lásku.
Málem ji uškrtil
Herečka se zamilovala do režiséra Karla Nováka. „Starší byl o jedenáct let a mně bylo dvaadvacet,“ prozradila s tím, že v tomto věku byla ještě panna. „Na Karla Nováka se dnes už moc nevzpomíná, ale byl vynikající divadelník. Měl velký humor, ale současně byl žárlivý,“ přiznala a popsala jednu ze scén, při které málem přišla o život. „Chodívali jsme po představení do kavárny Opera a jednou mi udělal na parketu scénu, že jsem šla tančit s někým jiným a podle Karla s ním koketovala. Křičel, lomcoval se mnou, až mi roztrhl šaty. Jindy jsme měli před premiérou a on mi vyčítal, že jsem kdesi byla zase moc frivolní, a tak mě škrtil na gauči a já musela předstírat, že už jsem omdlela, aby mě nedorazil,“ svěřila. Jenže pak zjistila, že Novák je ženatý s Věrou Bublíkovou, a tak se s ním rozešla. Po letech se s Věrou potkaly v Praze, to už měla Chramostová jiný vztah. „Jednou jsme se setkaly v Krejčově Divadle za branou. Tehdy už byl Karel velmi nemocný. Byla šedesátá léta, já jsem měla Milotu a ten mu vozil ze zahraničí léky. Věra o našem starém brněnském vztahu věděla všechno, a když Karel umíral, tak chtěl, abych přišla,“ svěřila Chramostová.
Rozvod a »sňatek« s StB
Herečka našla svoje místo v Divadle na Vinohradech. Měla slibně rozjetou kariéru a dostávala nejlepší role. Jenže to všechno se mělo brzy změnit kvůli jejímu manželství se zapáleným komunistou. V roce 1950 se totiž Vlasta Chramostová provdala za šéfa brněnského rozhlasu Bohumila Pavlince. „Miloval mě, byl svobodný a chtěl si mě okamžitě vzít. Na rozdíl od Karla, který mě škrtil, mi v mých čtyřiadvaceti pomáhal z tramvaje,“ prozradila. Jenže byla spousta věcí, které jí na manželovi překážela. „Miloš byl věrný ideálům. Nespočetněkrát jsme se pro ně svářili. Zlobily mě ty jeho komunistické odznáčky na klopě kabátu,“ zavzpomínala. Brzy po svatbě se manžel stal ze dne na den psancem. Jeho blízký spolupracovník byl popraven a vnitrostranické čistky se dotkly Pavlince i Vlasty. Její kariéra byla ohrožena a navíc se rodina dostala i do finančních potíží. Z hereckého platu se domácnost táhnout nedala a Pavlinec dostával jen špatně placené brigády. Do toho začalo Vlastu uhánět StB. Chtěli, aby pro ně donášela na kolegy. Na nějakou dobu se jí tlaky podařilo ustát. Následoval ale rozvod a v listopadu 1957 se Chramostová upsala agentům pod krycím jménem Klára. „Ti dva nevítaní pánové přišli do mého bytu. Vím jistě, že jsem se jich i toho dne chtěla za každou cenu zbavit, ale zdá se mi možné, že jsem kdesi v sobě současně alibisticky připouštěla, že kdybych se jim podvolila, nebyl by to v nové politické situaci takový zločin,“ svěřila ve svých pamětech. Byla mladá a měla strach. A později se ukázalo, že pro StB byla dost nepoužitelná. Jako herečka do noci zkoušela v divadle, a když natáčela, byla celé dny nedostupná, takže ze spolupráce neměli to, co očekávali. Chramostová se nechtěla obhajovat a plně přiznala, proč se upsala. „Chtěla jsem být slavná, chtěla jsem se někdy dostat do ciziny, cestovat, poznat svět, vydělat si peníze, ne pořád počítat každou korunu, půjčovat si, někoho živit. Chtěla jsem být jednou šťastná,“ vyznala se herečka, která v roce 1962 vstoupila do strany a zůstala v ní šest let.
O její největší životní tragédii, zákazu vystupování a myšlenkách na sebevraždu čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 46.