Lékárnice Marika (34) má neobvyklého koníčka: Zkoumá jeskyně!

Vyrostla v Moravském krasu, jako dívka provázela návštěvníky Sloupsko-šošůvskou jeskyní. I když nakonec osud lékárnici Mariku Kučerovou (34) zavál na západ Česka, do Plané u Mariánských Lázní, vášeň pro jeskyně a speleologii jí zůstala, a tak pravidelně vyráží na nejrůznější výpravy za tajemstvím podzemí. Nechybělo málo a dnes bychom si už spolu nepovídali. Spadla totiž z pěti metrů přímo na záda. Naštěstí vše dobře dopadlo, a tak jsme s Marikou mohli vyrazit do 70 metrů hluboké sloupské větve Amatérské jeskyně...
V dětství měla jeskyně doslova za humny, vyrostla nedaleko Macochy, tedy největší propasti v Evropě. „Když jsme jako banda děcek vyběhli do lesa, byla všude, kam se člověk podíval, nějaká díra. Bylo pro nás lákavé strčit do nich aspoň hlavu a nechat se ovlivňovat dobrodružnými myšlenkami. Macocha byla první turistickou jeskyní, do které jsem kdy vkročila. A prošla jsem ji nespočetněkrát. Měli jsme to k ní z domu vzdušnou čarou dva kilometry,“ začíná své vyprávění Marika, která tak trávila v podzemí spoustu volných chvil. „Když se vyrazilo na rodinnou procházku, šli rodiče na kafe a nás, děti, předali svým kamarádům, kteří v Macoše dělali průvodce nebo lodivody. Takže jsme třeba s tatínkovým kamarádem pluli celé odpoledne v Punkvě na lodičce pořád tam a zpátky,“ vzpomíná s úsměvem. Jeskyně ji doslova okouzlily, a tak se v patnácti letech rozhodla pracovat jako průvodkyně. Provázela jako brigádnice návštěvníky Sloupsko-šošůvskou jeskyní. Jenže vždy ji lákalo prozkoumat tajemství jeskyní, kam se běžný člověk jen tak nedostane. „Nejkrásnějšími jeskyněmi jsou pro mě ty veřejnosti nepřístupné. Je to takový jiný svět. Člověk se tam zavře, všude panuje ticho, klid narušují tak maximálně dopadající kapky vody odněkud ze stropu. Takové jeskyně nemají vybetonované chodníčky, bezpečností zábradlí, tedy nic z toho, co bývá narušeno člověkem. A dá se v nich ideálně vyčistit hlava,“ tvrdí Marika, která se proto časem přihlásila do speleologické skupiny Devon, v níž je dodnes.
Touží objevovat
Na svoji velkou badatelskou výpravu a současně i práci v jeskyni vyrazila poprvé před deseti roky. Od té doby v nich tráví každou volnou chvíli. Nejraději má jeskyně Moravského krasu, i když sem dojíždí až z Plané u Mariánských Lázní, kde žije a pracuje s manželem Jiřím (34) v rodinné lékárně. „Základním pravidlem je, že by člověk do jeskyní neměl chodit sám. Ideální je ve třech. Pokud se v ní mají provádět práce, potom se musí požádat o výjimku dané orgány, protože jde o chráněnou krajinnou oblast. Co si člověk od toho slibuje? Romantiku spojenou s neznámým prostředím, kde ještě nikdo nikdy nebyl. A jde také o průzkum. Třeba o propojení jednotlivých jeskynních systémů. Kdo něco objeví, potom si to pojmenuje po svém a zakreslí se to následně do mapy právě pod tímto názvem. Většinou s tím nemá nikdo, ani co se týká jiných speleologických skupin, žádný problém,“ líčí práci speleologů Marika. Často se s kolegy zaměřuje na Amatérskou jeskyni v Moravském krasu, která je se svými více než 40 kilometry nejdelším přírodním podzemním systémem ve střední Evropě. Mnohé z chodeb nejsou dosud probádané. Je tak spletitá, že podle odborníků ani patrně nikdy všechny cesty objeveny nebudou. Amatérští speleologové, po nichž je jeskyně pojmenovaná, ji našli v roce 1969 po vykopání štoly. Dostali se tak do podzemního systému, v němž lze najít čarokrásné krápníky i rozlehlá bludiště. „Je ze všech našich jeskyní nejvíce chráněná a omezený přístup do ní mají i samotní speleologové. O svolení ke vstupu do Amatérské jeskyně se musí žádat daný úřad, přitom je nezbytné uvést důvod její návštěvy. Najednou do ní může vejít jen pár lidí. U vstupu se potom každý zapisuje. Dohlíží se tak na to, aby si tam někdo nedělal, co se mu zachce, a pokud možno se jeskyně zachovala i pro další pokolení co nejvíce v původním rázu i při pracích, které tam probíhají,“ pokračuje jeskyňářka s tím, že snem každého našeho speleologa je najít svoji cestu propojení s Amatérskou jeskyní. „Mít takový svůj vchod, vlastní klíče z dané lokality. Bylo by hezké objevit jeskyni spojenou s Amatérskou. Zatím to ale na takový úspěch nevypadá. V Moravském krasu je totiž spíše hodně práce a málo objevů,“ usmívá se Marika Kučerová.
Kdy má Marika strach a proč? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 45.