3 zajímavosti o řasách...

Zima pokožce příliš nesvědčí, to je známá věc. Mrazivé teploty, ostrý vítr a suchý vzduch ve vytápěných místnostech, ji můžou výrazně vysušit, podráždit a oslabit její přirozenou bariéru. Obzvlášť namáhaná je pak pleť kolem očí, která je třikrát až desetkrát tenčí než na jiných místech obličeje, zabrat dostávají však také řasy a obočí. Jaká péče jim nejen teď určitě prospěje a co o nich možná nevíte?
1. Oko jich pojme stovky, s věkem nešednou
Na lidském oku se nachází až 300 řas. Zatímco na horním víčku jich je přibližně 200, na spodním víčku až o polovinu méně. Řasy rostou pouze savcům, u plazů nebo ryb je tedy nenajdete. Jsou navíc nejvíce pigmentované ze všech lidských vlasů, proto s věkem nešednou.
2. Jejich život trvá v průměru 120 dní
Řasy rostou průměrnou rychlostí 0,12 až 0,14 milimetru za den a svůj cyklus dokončí přibližně za tři až čtyři měsíce. Každý den jich vypadne přibližně pět. „Životní cyklus řas má tři fáze. První, anagenní, představuje aktivní růst, kdy řasa roste z folikulu pod pokožkou a dosahuje své maximální, předurčené délky během přibližně 30 – 45 dní. Druhou fází je katagenní, přechodná fáze, kdy růst ustává a folikul přestává řasu aktivně zásobovat živinami. Trvá asi 2 – 3 týdny. Poslední, telogenní, je klidová fáze, kdy řasa zůstává na víčku, dokud ji nevytlačí nová rostoucí řasa a přirozeně vypadne, čímž se cyklus dokončí a začne nový. Tato fáze může trvat i 3 – 4 měsíce,“ popisuje Michaela Gorčíková.
3. Fungují podobně jako vousky u zvířat
Jak už bylo řečeno, řasy chrání oči před podrážděním. Slouží jako lapače prachu, chrání oko před drobnými nečistotami, které mohou narušovat vidění nebo způsobit infekci či poranění. Jsou to vlastně takové sensory – když se něco příliš přiblíží oku, například hmyz nebo písek, spustí reflexní ochranné mrknutí. Kromě toho je lze považovat za filtr vzduchu pro oko, čili snižují vypařování slz až o 50 % a pomáhají tak udržovat oči zvlhčené.
Více zajímavostí a péči o oči a oklí najdete v tištěném APŽ číslo 8.