Když kůže volá SOS...
Nadcházející podzim nepřidělává vrásky na čele jen všem milovníkům léta, ale také lidem s citlivou, ekzematickou či jinak narušenou pokožkou. Právě v tomto období se totiž kožní potíže opět hlásí o slovo, nebo se jejich stav výrazně zhoršuje a často představují pro své »majitele« doslova utrpení. A ačkoliv je boj s těmito problémy během na dlouhou trať a stoprocentně účinný lék na ně neexistuje, lze je pomocí vhodné péče a správného přístupu dostat alespoň pod kontrolu. Poradíme vám, jak na to…
1. Nošení vhodných materiálů
Možná vás to překvapí, ale především u ekzému na těle, případně v oblasti krku či zápěstí, je na místě přemýšlet nad výběrem oblečení, respektive nad materiálem, ze kterého je ušito. I samotné látky totiž můžou hypersenzitivní či ekzematickou pokožku ještě více dráždit, a to platí nejen v případě oblečení, ale také ložního prádla. „V takových případech je vhodné volit spíše lehčí bavlněné materiály, které kůži nedráždí a dobře odvádí, sají, pot. Naopak, pokud je to možné, doporučuji se vyvarovat oblečení z umělých vláken, které může kůži dráždit samo o sobě a které hlavně nesaje pot, což také není pro narušenou kůži vhodné,“ vysvětluje MUDr. Skalický a dodává, že vhodné nejsou ani oděvy, které už při prvním doteku takzvaně »koušou«, nebo které jsou výrazně barveny. Řada chemických barev často neprospívá ani zdravé pokožce, natož narušené či ekzematické.
2. Omezení koření a dochucovadel
Fakt, že v našem organismu vše souvisí se vším a že i strava ovlivňuje pokožku, už potvrzuje řada odborníků, a u té citlivé a ekzematické to platí dvojnásob. Zapomeňte tedy na zažitou představu, že kožní potíže stačí řešit jen lokálně. Naopak, nejlepšího efektu se dosáhne zároveň s úpravou stravu. Lidé s ekzematickou, citlivou nebo jinak narušenou kůží by se měli vyhýbat hodně aromatickým pokrmů, konkrétně pak pálivému koření nebo extrémnímu solení (např. wasabi, kořeněným omáčkám, jako jsou sójová, rybí, ústřicová nebo dochucovadlům s vyšším obsahem soli nebo glutamátů). Nevhodné jsou také různé barviva a konzervanty, hlavně jejich přemíra. Náš organismus je totiž musí zpracovat a zase vyloučit z těla ven, což ho stojí spoustu úsilí a energie. A když nezvládá, často své »potíže« manifestuje na kůži, často právě v podobě ekzémů a jiných nepříjemných projevů.
3. Stop parfémovaným přípravkům
Jak už bylo výše řečeno, správná volba kosmetiky je v péči o narušenou pokožkou naprostým základem. A ačkoli žádný přípravek jako takový hypersenzitivní či ekzematickou pokožku nevyléčí, je na místě používat produkty, které jsou přímo vyvinuté pro tento typ potíží. Zapomenout bychom naopak měli na určité druhy kosmetiky, jako například univerzální přípravky, které kůži s takto specifickými potřebami příliš nepomohou, často nepříjemné projevy i zhorší. Je také nutné vyhýbat se parfemovaným produktům, ať už jde o pleťová mléka, pečující krémy, sprchové gely nebo odličovací přípravky, ale také například prací gely či aviváže. Řada chemických látek, a to včetně parfémů, může totiž na kůži působit agresivně a projevy onemocnění ještě více zhoršovat.
Více tipů na produkty v tištaném APŽ číslo 37.