Tipy, jak pečovat o citlivou a ekzematickou pokožku
Nadcházející podzim nepřidělává vrásky na čele jen všem milovníkům léta, ale také lidem s citlivou, ekzematickou či jinak narušenou pokožkou. Právě v tomto období se totiž kožní potíže opět hlásí o slovo, nebo se jejich stav výrazně zhoršuje a často představují pro své »majitele« doslova utrpení. A ačkoliv je boj s těmito problémy během na dlouhou trať a stoprocentně účinný lék na ně neexistuje, lze je pomocí vhodné péče a správného přístupu dostat alespoň pod kontrolu. Poradíme vám, jak na to…
Kde je viník
Příčin vzniku hypercitlivé kůže nebo ekzémů je celá řada. K nejčastějším patří narušená kožní bariéra, špatná kožní imunita, u citlivé pleti je často problém také s kožním nervovým systémem, za mnohými ekzémy pak stojí i genetické predispozice. Ať tak či jinak, každý, kdo bojuje s nadměrně citlivou nebo ekzematickou pokožkou, ví, jaké problémy se s tím pojí, a jak moc dovedou potrápit. Nejčastěji se stav pokožky zhoršuje právě s nástupem podzimu a sychravých dní, kdy je kůže vystavena teplotním výkyvům, ale i většímu chladu a nevlídnu. Má totiž sklony k dehydrataci a šupinatí, můžou se na ní objevovat popraskané ranky, často také červená, pálí a více svědí. Tyto stavy je potřeba řešit a zmírňovat jejich projevy tak, aby se dostaly do klidové fáze. Těchto šest kroků pomůže:
1. Pravidelná péče
O ekzematickou a citlivou kůži je nutné se pečlivě starat, a jelikož se vlastně jedná o nemocnou kůži, je nutné volit co nejšetrnější přístup. Na prvním místě by měla být správná a dostatečná hygiena, která jde ruku v ruce s hydratací a promazáváním. „Pokožce bychom se měli snažit dodat co nejvíce živin a vláhy, už jen proto, že přes narušenou kožní bariéru ztrácí vodu a ceramidy a začíná nepříjemně pnout a praskat. U ekzémů se vlivem nedostatečné hydratace jejich stavy ještě více zhoršují, pokožka je ještě více šupinatá, zarudlá a více svědí, což nás svádí ke škrábáním, a my jsme tak v začarovaném kruhu. Kůži si škrábáním ještě více narušíme nebo poraníme a stav ekzému se zhoršuje. Vsadit bychom proto měli na přípravky, které nám dodají hydrataci a zlepší stavy suché kůže, a tím eliminují i vznik kožních šupinek, ale také kůži zklidní a zmírní její svědění,“ vysvětluje MUDr. Jiří Skalický.
2. Minimalizování vnějších negativních vlivů
Citlivá a ekzematická kůže vyžaduje opravdu specifický přístup, a to nejen z hlediska samotné kosmetické péče, ale i v dalších aspektech našeho každodenního života. Chceme-li narušené pokožce ještě více pomoci, je důležité jejímu stavu přizpůsobit také okolní prostředí. Vhodné je omezit pobyt v prašném nebo zakouřeném prostředí a co nejvíce se vyhýbat smogu a místům s vyšší koncentrací výfukových plynů a zplodin, protože to vše může kůži dráždit a její stav zhoršovat. Navíc u problematické pokožky s narušenou kožní bariérou můžou škodliviny a toxické látky snadněji pronikat do jejich vnitřních struktur a vyvolat tak další, hlubší nebo vleklé potíže.
Co ještě dodržovat najdete v tištěném APŽ číslo 37.