Hydratace je klíčem ke krásné a zdravé pokožce!
Voda patří mezi šest základních živin, bez kterých by lidský organismus nemohl fungovat. Potřebuje ji například k regulaci tělesné teploty, ke zdravému trávení a vylučování, k rozvádění živin, k udržování fyzické energie a v neposlední řadě také ke správné »práci«pokožky. Nedostatečný pitný režim totiž může vést k narušení ochranné kožní bariéry, což způsobuje předčasné stárnutí pleti i řadu dalších potíží. Jak v tomto ohledu o pleť pečovat?
Co je třeba vědět
Voda, která tvoří až 65% našeho těla, ovlivňuje kůži možná víc, než si myslíte. Kromě toho, že pomáhá předcházet předčasné tvorbě vrásek a ztrátě pružnosti a elasticity pleti, hraje také zásadní roli v udržování správného pH kůže. To přispívá ke zdravé kožní bariéře, brání růstu bakterií a omezuje škodlivý vliv volných radikálů. „Pokud je vaše pokožka napjatá, bez jasu a objevují se na ní šupinky, trpíte s největší pravděpodobností dehydratací. Jde pouze o přechodný stav, kdy pleti schází dostatečná vláha v horní vrstvě pokožky. Paradoxně nejvíce bývá dehydratací ohrožená mastná pleť, jejíž majitelky totiž často používají agresivnější odličovací prostředky s obsahem alkoholu, které pleť nadměrně vysušují,” vysvětluje Zuzana Gavendová, beauty expertka společnosti Amway a připomíná, že mnoho žen dehydrataci zaměňuje za suchou pleť, projevují se totiž velice podobně. Suchá pleť však představuje konkrétní typ pleti. Je zarudlá, stažená, často ji doprovází ekzémy, a kromě vody potřebuje doplnit také lipidy. Dlouhodoběji dehydratovaná pleť, nehledě na její typ, trpí ovšem také nedostatkem živin a má slabé cévy, které praskají, což se projevuje nevzhlednými červenými žilkami.
Voda nejen zvenčí
Dostatečně hydratovaná pleť působí svěže, je zářivá, má sjednocený tón. Jak toho dosáhnout? Důležitým krokem je dostatečný příjem tekutin, ideálně kvalitní pramenité vody v kombinaci s bylinnými, ovocnými nebo zelenými čaji. V této souvislosti je však třeba připomenout – ve chvíli, kdy pociťujeme žízeň, je už pokožka dehydrovaná. Proto je nutné myslet na prevenci a dodávat tekutiny tělu v předstihu, aby stav žízně vůbec nenastal. Obecně se doporučuje vypít denně osm větších sklenic vhodných tekutin, samozřejmě dle životního stylu, aktuálního zdravotního stavu a aktivitě.
Více o hydrataci a tipy na produkty v tištěném APŽ číslo 31.