Tvář jako zrcadlo zdraví...

Ať se nám to líbí, nebo ne, stárnutí k životu patří a postupně se »stopy času« se objeví na každé pleti. Jde o přirozený proces, který je daný nejen tím, co jsme dostali do vínku, ale i péčí a dalšími vnitřními a vnějšími faktory, z nichž některé jdou méně či více ovlivnit. Podle ajurvédy, tradiční čínské medicíny a dalších východních nauk, se v obličeji, podobě jako například na oční duhovce, odráží naše zdraví a stav jednotlivých vnitřních orgánů. Dle této teorie pak můžou vrásky a další nedostatky na kůži ohlašovat nerovnováhu v těle či zdravotní potíže…
Oči a jejich okolí
O očích se říká, že jsou oknem do duše, v tomto případě však prozradí také mnohé o zdraví. Změny, ať fyzické či psychické, se na pokožce kolem nich, projevují velmi rychle.
· Vějířkovité vrásky kolem očí svědčí o extrovertní povaze a pozitivním naladění mysli. Pokud však přibývají a výrazně se prohlubují, je na místě začít se lépe starat o ledviny a močové cesty. Ideální je omezit mléčné produkty, výrazné koření jako pepř, chilli, skořici či kardamom, ale i sůl a cukr.
· Také váčky pod očima signalizují potíže na úrovni ledvin. Pokud jsou měkké, souvisí s nadměrným příjmem nevhodných tekutin, zvláště džusů, slazených nápojů a alkoholu. Jsou-li tužší, může jít o projev tvorby hlenů, kamenů nebo cyst v močových cestách, což může být způsobené jídelníčkem s nadměrným množstvím tučných mas, mléčných produktů, cukru a bílé mouky. V obou případech je stav provázaný mrzutostí, určitou leností, zapomínáním a nerozhodností. Zduření pod víčky, zvlášť chronické, může ukazovat také na problémy s vaječníky, u mužů pak s prostatou.
· Změny barev kolem očí naznačují řadu potíží. Načervenalý tón vypovídá o přetížení srdce a oběhového a vylučovacího systému, psychicky pak o nervozitě. Doporučuje se omezit ovoce, cukr, sůl a výrazné koření. Nafialovělé zbarvení je dalším stádiem načervenalého a svědčí o velké nerovnováze nervového, oběhového a vyměšovacího systému. Je spojováno s nadužíváním léků v kombinaci s nevhodnou stravou. Žluté odstíny se dávají do souvislosti s vyšší činností jater a žlučníku, která je důsledkem nadměrné konzumace mléčných produktů a kořenové a tykvovité zeleniny. Pokud je pokožka bledá a šedá, může to svědčit o snížené funkci ledvin a někdy i plic. Vhodné je omezit tučné pokrmy, těžká jídla, živočišné produkty a sůl.
· Pupínky kolem očí jsou spojeny s vylučovacím systémem. Pokud jsou nad horním víčkem a pod obočím, znamená to, že se tělo zbavuje nadměrného hlenu a tuku. Na místě je omezit příjem cukrů, olejů, mléčných produktů a vajec. Pupínky na horním a spodním víčku a těsně pod ním vypovídají o nerovnováze ledvin, sleziny a lymfatického systému. Obvykle je na vině jídelníček příliš bohatý na živočišné tuky.
Nos
Tato partie vypovídá o kondici nervového a oběhové systému, dále také o některých funkcích systému zažívacího.
· Vodorovná vráska na kořeni nosu ukazuje na oslabenou slezinu a slinivku břišní, což se na těle může projevit alergiemi, dále také zhoršenou imunitou nebo sníženou chutí na sex. Doporučuje se omezit alkohol, povzbuzující nápoje, mléčné výrobky a ovoce.
· Také zde mnohé prozradí právě zabarvení. Extrémně červený tón je daný rozšířením krevních kapilár, jehož příčinou je nadměrný příjem tekutin, především alkoholu a povzbuzujících nápojů. Ukazovat pak může na problémy se srdcem, nepravidelný tlak a sklon k vysokému tlaku. Nafialovělý tón je zhoršením předchozího stavu s velkým rizikem vznikem vysokého tlaku a vážnějších srdečních potíží. Naopak bledá barva nosu znamená nepřirozené stažení krevních kapilár, což se projevuje i zimomřivostí, tento stav prozrazuje i bázlivou a váhavou povahu.
· Jakékoli bílé či bíložluté pupínky nebo skvrny kdekoli na nose poukazují na nerovnováhu funkce zažívacího nebo vyměšovacího systému, kterou může způsobovat strava s přemírou živočišných tuků. Červené nebo černé skvrny se tvoří při velké konzumaci cukrů a můžou značit oslabení oběhového a vyměšovacího systému.
Tváře
Barva pleti a různé nedostatky na tvářích reflektují stav nejen dýchacího, ale také oběhového a zažívacího systému.
· Vrásky, které se střídají s naběhlými místy v oblasti lícních kostí, ukazují na hleny a přebytky tekutin v celém aparátu střev. Na vině může být velký příjem mléčných potravin, cukru a bílé mouky.
· Bledá až šedá barva je většinou spojena s anémií nebo stravovací nerovnováhou, kterou způsobuje jídelníček s přemírou živočišných produktů a cukrů, ale i nadužívání léků. Poukazovat může také na dlouhodobější zhoršenou funkci jater, ke které přispívá nadměrná konzumace alkoholu, cukru, soli, tučného masa a vajec. Červený tón souvisí s abnormálním rozšířením krevních kapilár, které je způsobeno srdeční nebo oběhovou nerovnováhou. Na té se v tomto případě podílí strava příliš bohatá na ovoce a cukr, dále také užívání léků. Nafialovělý odstín na větší ploše tváří je již znamením vážného oslabení dýchacích orgánů.
· Tvorba pupínků souvisí se stravou bohatou na živočišné produkty, cukr a rostlinné tuky. Může jít o oslabené plíce či střeva, u žen o problémy s vaječníky, u mužů pak s prostatou.
Ústa a jejich okolí - Nejen o nich, ale i dalších částech tváře čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.