Pleť a vlasy v zimě hodně trpí, i když je zrovna nad nulou...

Kosmetická péče by měla být v chladných měsících jiná než jindy. Sychravé počasí, mráz, střídání teplot při přechodu z tepla ven a ani suchý vzduch v místnostech totiž pokožce ani vlasům nesvědčí. Poradíme vám, co jim prospěje, na co si dát pozor a jak některé z problémů rychle napravit.
Hydratace je stále třeba
Vysušená pleť na obličeji je spojována především s letním počasím, nicméně také v chladných měsících je toto téma aktuální. Nižší obsah vlhkosti v ovzduší, mráz a vítr, navíc ve spojení s pobytem v přetopených či klimatizovaných místnostech, to vše se negativně projevuje na kvalitě kůže. Může být však nejen dehydratované, ale i podrážděná, napnutá a má tendence šupinatět. Přispívá k tomu i fakt, že již při teplotě okolo pěti stupňů produkují mazové žlázy méně mazu, který se mimo jiné stará o to, aby byla vláčná a dobře odolávala vlivům vnějšího prostředí. V první řadě je proto nutné vyměnit lehčí pleťové krémy za hutnější přípravky, které dodají kůži kromě vláhy i pořádnou dávku porce výživy a dostatečně ji ochrání. Vhodné jsou například přípravky s lipidy, ureou či ceramidy, skvělými pomocníky jsou také produkty s obsahem rostlinných olejů, jako jsou arganový a mandlový, nebo s bambuckým máslem. Vše uvedené je vhodné i při péči o ruce.
SOS tip: Rychlou vzpruhu dodá pleti maska – dehydrovaná bude vděčná za pořádnou dávku vláhy a výživy, unavenou »postaví na nohy« vitaminy a další prospěšné látky, citlivé prospějí ingredience, které ji zklidní a zároveň posílí. Pokud nemáte vhodnou masku po ruce, můžete si ji umíchat z toho, co najdete doma. Obecně platí, že základem pro suchou kůži jsou mastnější suroviny, jako jsou olej, smetana, banán nebo avokádo, pro mastnou a problematickou jogurt nebo trochu mléka. Za univerzální platí tvaroh, droždí či ovesné vločky. U kůže se sklonem k podráždění pozor na ovocné přísady!
Péče i pod oblečením
Pokožka na těle je sice dostatečně chráněná oblečením a mráz se k ní nedostane, nicméně i ona v zimních měsících trpí. Nemůže totiž pod vrstvami oblečení dostatečně »dýchat«, neprospívají jí ani horká sprcha nebo koupele, které si v tomto období rád dopřeje snad každý, a v neposlední řadě ji řada z nás možná i zanedbává. Také v tomto případě platí, stejně jako u kůže na obličeji, že potřebuje více vyživující přípravky, a budou-li co nejšetrnější, tím lépe. Tělové kosmetické minimum by teď měly tvořit šetrný sprchový gel a extra vyživující tělový krém nebo mléko. Zapomínat by se nemělo ani na pravidelnou pedikúru, ať není na jaře potřeba nic dohánět!
Na co pozor: V zimních měsících, a to zvlášť, když jsou teploty pod nulou, raději omezte mechanický peeling, ať tělový či pleťový. Z pokožky sice odstraní odumřelé buňky, což je žádoucí, ale zároveň ji zbaví i určité ochranné vrstvy, a to ji dělá následně zranitelnější. Potřebujete-li pokožku rozzářit a podpořit její regeneraci, sáhněte po tzv. enzymatickém peelingu, což je přípravek, který přirozený exfoliační proces pouze urychluje, a to bez toho, aby kůži jakkoli odíral či dráždil.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 1.