Spodní prádlo přímo na tělo...

Krásného spodního prádla není nikdy dost a vždy je důvod pořídit si nějaký ten další kousek navíc. A i když zůstává okolí skryté, je důležitou součástí šatníku, která má potěšit alespoň svoji nositelku. Mělo by být proto nejen pohodlné a dobře padnoucí, ale i slušivé, šmrncovní a v neposlední řadě také moderní. Podívejte se s námi, jaká provedení ovládla letošní podzim a zimu…
Časté omyly
· Pod bílou se hodí bílá
Ve skutečnosti se dá říct, že bílá podprsenka prosvítá pod oblečením nejvíc, hlavně pod tím bílým. „Nejlepší způsob, jak podprsenku pod svršky skrýt, je investovat do barvy podprsenky, která se co nejvíce shoduje s odstínem vaší pleti nebo jej co nejlépe doplňuje. Podprsenka, která krásně splyne s odstínem vaší pokožky, je spolehlivým způsobem, jak zajistit, že zůstane skrytá i pod nejtenčími blůzami,“ radí Petr Polák, zástupce sítě obchodů a e-shopu se spodním prádlem Trenýrkárna.cz.
· Velikost podprsenky se téměř nemění
Průměrně se velikost podprsenky změní až šestkrát za život, což je dobré mít na paměti při nákupu prádla po delší době nebo vždy, když stávající kousek už jakkoli nesedí. „Většina žen si myslí, že jakmile zná velikost košíčku, zůstane s ní po celý život. Ale stejně jako velikost džínů, tak i velikost podprsenky, se s věkem mění. Při výběru nového prádla je proto důležité dbát na to, aby byla podprsenka správně nasazená a vyzkoušet i jiné velikosti, pokud si nejste stoprocentně jistá,“ doporučuje Adam Rožánek, zástupce české značky spodního prádla Styx.
· V podprsence je dobré spát
Další z mýtů, které se tradují! Spánek v podprsence nijak neovlivní tvar, velikost ani pevnost prsou, jak se někteří mylně domnívají. Přes den je její nošení na místě, protože poprsí podpoří, vytvaruje a zvýrazní, nicméně na noc by se měla sundat. Celé tělo se totiž regeneruje a přirozeně čistí, což může cokoli, co na těle byť jen trochu tlačí, narušovat.
· Časté praní škodí
Nesmysl! Kromě hygienických důvodů, které snad není třeba zdůrazňovat, praní naopak prodlužuje životnost podprsenek. Znečištěné tkanin totiž negativně reagují s nečistotami a mastnotou na pokožce, a rychleji se tak opotřebovávají. Spodní prádlo by se však mělo zásadně prát v ruce, v pračce jen na velmi nízkou teplotu, na šetrný program bez ždímání a ideálně ve speciálním pracím sáčku.
· Tanga jsou nezdravá
Spíš než střih jsou u kalhotek typu tanga problémem materiál a střih. Látky, jako jsou hedvábí, satén nebo syntetické látky, totiž absorbují vlhkost a vytváří prostředí ideální pro infekci. „Nejen tanga, ale i veškeré spodní prádlo, které používáte denně, by mělo mít minimálně bavlněný klín, který vás udrží v suchu a omezí riziko potíží. Tanga by měla být také dobře tvarovaná a přiléhavá, ale ne příliš těsná. Měla by se pohybovat s vámi, aby se zabránilo tření o nejcitlivější oblasti. Také dostatečná hygiena je zde velkým faktorem, spolu s čistým spodním prádlem minimalizuje riziko infekce bez ohledu na to, jaký styl spodního prádla upřednostňujete,“ vysvětluje Adam Rožánek.
· Na materiálu až tak nezáleží
Naopak, rozdíly mezi syntetickými a přírodními tkaninami jsou značné, a každému je pohodlné příjemné něco jiného. V každém případě je dobré vsadit na značkové produkty, u kterých je jistota, že použitá látka je kvalitní a barvená nezávadnými prostředky. „Kvalitní spodní prádlo se šije především ze 100% bavlny. Ta je vhodná i na celodenní nošení, hodí se i pro alergiky, astmatiky nebo děti. Bavlna je velmi vzdušná a na nošení příjemná,“ uvádí Petr Polák. Fanoušky přírodních materiálů zaujme například použití bambusu, který v zimě příjemně hřeje a v létě efektivně odvádí vlhkost a příjemně chladí, ostatní materiály jako polyester, polyamid nebo viskóza jsou zas oblíbené pro svou pružnost a rychlé schnutí.
Více o spodním prádle čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 48.