Hormony v menopauze ovlivňují v našem těle mnohé, bohužel i pokožku...

V období přechodu, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu a progesteronu, prochází ženské tělo řadou změn. Přichází různé méně či vážné potíže, jako jsou výkyvy nálad, pocení, nesoustředěnost, přibývání na váze či nebezpečné řídnutí kostí. Ušetřena není ani pokožka, která začíná rapidně stárnout, a mohou ji začít trápit různé další problémy. Na co je třeba se připravit a jak se o pleť dále starat?
Výskyt akné
I když je akné spojováno především s obdobím dospívání, některé ženy může nemile překvapit i v klimakteriu. Podobně jako v pubertě, i v tomto případě je na vině hormonální nerovnováha, konkrétně pokles ženských hormonů a nadbytek mužských. To vede k hromadění mazu v pórech a zanícení kůže, což se projevuje právě nepříjemnými pupínky. V souvislosti s hormonálními změnami jsou typickými lokalitami výskytu akné brada a čelist, ale výjimkou nejsou ani záda, ramena a dekolt. U těžkých forem je vhodné poradit se s odborníkem, který nastaví vhodnou terapii. „Dle stavu akné po konzultaci lze doporučit účinnou léčbu předepsanou na recept: retinoidy, antibiotika, benzoylperoxid a další účinné látky, aplikované lokálně, nebo při vážnější formě akné volíme léčbu celkovou. Velmi účinný je také chemický peeling,“ říká MUDr. Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology.
Tip: Na prvním místě je důležité pokožku pravidelně čistit a pečlivě se o ni starat, ideálně jemnou nedráždivou a nekomedogenní kosmetikou. Péče o aknózní pleť je však v dospělosti jiná – kosmetika pro mladistvé je zde vyloženě nevhodná, jelikož může kůži zbytečně vysušovat a projevy zhoršovat. Zásadní je také v žádném případě projevy akné nevymačkávat.
Pigmentové skvrny
Pokožka žen v přechodu je nejen suchá a méně pružná, ale také světlejší, protože se v ní tvoří méně pigmentu melaninu. Za vytváření této látky, která ovlivňuje tón pokožky a zároveň funguje jako přirozené ochrana před slunečním zářením, jsou zodpovědné buňky melanocyty, jež jsou opět řízené hormony. S přibývajícím věkem však počet melanocytů klesá, ale zároveň roste jejich aktivita, zvětšuje se také jejich objem a jejich rozmístění je více lokalizované. To ovlivňuje nejen barvu pokožky, ale je také zodpovědné za vznik tzv. stařeckých skvrn. Pigmentové skvrny jsou sice často problémem hlavně z estetického hlediska, ale rozhodně bychom je neměli podceňovat. „Kdykoliv pozorujete nový pigmentový projev na pokožce, který mění barvu, tvar a mění se v čase, je nejlepší navštívit lékaře. Kožní melanom totiž může někdy vypadat jako plochá skvrnka hnědavé barvy. Doporučuji proto nepodceňovat prevenci a jednou ročně se nechat vyšetřit dermatologem. Laik může jen těžko rozpoznat, zda se jedná o melanom, pigmentovou či stařeckou skvrnu,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Macková.
Tip: Pokud skvrny nejsou příliš výrazné a nejsou tak uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou dermokosmetiku s bělícím účinkem, včetně odličovacích vod a sér. Praktická jsou i speciální pera, kterými lze přesně zacílit na postižená místa. U výraznějších skvrn pomůžou odborná ošetření, jako jsou chemický peeling nebo frakční resurfacing za pomoci CO2 laseru.
Více o péči o pleť včetně typů na produkty najdete v tištěném Aha! pro ženy č. 3.