Jak se mění pleť v menopauze a jak tomu čelit...

V období přechodu, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu a progesteronu, prochází ženské tělo řadou změn. Přichází různé méně či vážné potíže, jako jsou výkyvy nálad, pocení, nesoustředěnost, přibývání na váze či nebezpečné řídnutí kostí. Ušetřena není ani pokožka, která začíná rapidně stárnout, a mohou ji začít trápit různé další problémy. Na co je třeba se připravit a jak se o pleť dále starat?
Větší suchost
K prvním změnám, které si v přechodu ženy na své pokožce všimnou, patří její zvýšená suchost. Může za to především snížená produkce estrogenu, který mimo jiné stimuluje tvorbu kolagenu, látky nezbytné pro pevnost a pružnost hydratace kůže. To se děje zhruba od období premenopauzy, která může nezřídka kdy přijít již kolem 35. roku života. „Během prvních pěti let přechodu může žena kvůli snížené produkci estrogenu přijít až o necelou třetinu obsahu kolagenu ve své pokožce,“ uvádí renomovaný gynekolog Pavel Turčan. V menopauze, kdy vaječníky přestávají fungovat zcela a nevytvářejí tak žádný estrogen, pak tento hormon produkují játra, nadledvinky a podkožní tukové vazivo, ale pouze v omezeném množství. K vysychání pleti dále přispívá i zhoršování schopnosti horní vrstvy kůže zadržovat vodu, úbytek kožních lipidů a také pomalejší obnova kožních buněk.
Tip: Vzhledem k tomu, že na suchou kůži není dobré používat příliš vody, čistěte ji přípravky na bázi olejů. Zároveň se vyhněte produktům se sulfáty, alkoholem a různými barvivy, které pokožku ještě více vysušují a můžou ji dráždit. K péči volte přípravky, které vyživují, hydratují a zároveň jsou protivráskové, například s obsahem kyseliny hylauronové, retinolu či peptidů. Od věci také není sáhnout po doplňcích stravy s kolagenem, nebo pak s fytoestrogeny, což jsou látky velmi podobné estrogenům a pomáhají omezit negativní vliv poklesu ženských hormonů.
Zvýšená citlivost
S přibývajícím věkem, kdy dochází ke kolísání hladiny hormonů, se pokožka ztenčuje, mění se její pH a zhoršuje se její přirozené ochranná bariéra. To vše může způsobit, že se i dříve odolná kůže stane citlivější a nevyzpytatelně reaguje na různé podněty, ať je to slunce, mráz nebo jen hrubší oděv. Je také náchylnější k různým vyrážkám, trpí-li žena na nějaké kožní onemocnění, obvykle se stav zhoršuje. „U zralejší pleti je navíc snížená soudržnost kožních buněk, proto často dochází ke zvýšenému pronikání chemických látek nebo alergenů přes kůži a snadno může dojít ke vzniku alergické vyrážky, a to i na krémy, které jsme dříve tolerovali. S přibývajícím věkem bychom proto měli používat kvalitní dermokosmetiku s obsahem antioxidantů a UV filtry,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
Tip: Máte-li hodně citlivou pokožku, pečlivě čtěte obaly kosmetických výrobků. Méně se můžete obávat přípravků s označením »na citlivou kůži, bez parabenů či bez parfemace« a těch na přírodní bázi. Nicméně ani toto není pravidlem. Proto než použijete nový krém na obličej, nejdříve ho několikrát otestujte v malém množství na místě, kde je kůže jemná, např. na vnitřní straně zápěstí nebo po stranách krku. V případě, že pleť nepříjemně zareaguje na ověřený krém, již ho neaplikujte, ke zklidnění použijte panthenol, a pokud reakce přetrvává, poraďte se s dermatologem.
Více o péči o pleť najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.