Chloupky nejsou v módě! Co ještě musíte vědět o jejich odstraňování...

Kůže bez nápadných chloupků je zvlášť u žen považována za určitou »společenskou normu«. Mít zarostlé podpaží, nohy či oblast třísel se zkrátka nenosí! Zbavit se nechtěného porostu naštěstí není problém, stačí si jen vybrat způsob, který vám vyhovuje. Malé shrnutí najdete zde…
Když je ve hře chemie
Depilační kosmetické přípravky, kam patří různé krémy, mléka či pěny, obsahují chemické látky, které chloupky »rozpustí« A to nejen nad povrchem pokožky, ale částečně i pod ní. Pokožka tak po jejich použití vydrží hebká delší dobu než po holení, ať žiletkou nebo elektrickým strojkem. Práce s nimi navíc není nijak složitá ani náročná na čas – nanesou se na pokožku a nechají pár minut působit – jen je potřeba je po aplikaci smýt vodou. K jejich nevýhodě patří fakt, že si neporadí s příliš krátkými chloupky, takže jsou vhodné spíš před začátkem sezony. Neměly by se nanášet na sliznice, mateřská znaménka nebo na podrážděnou pokožku. V některých případech můžou způsobovat alergie, takže je nejprve vyzkoušejte na menší části těla. Existují přípravky na tělo i speciálně na oblast bikin či na tvář, hodí se tedy na všechny partie (pokud je kůže snese).
»Nalepit« a trhnout
Při odstraňování chloupků voskem či cukrovou pastou jde ven i kořínek, což není úplně bezbolestné, ale až měsíc hladké pokožky za to stojí. Obě metody se hodí i pro velmi krátké chloupky a dají se použít všude tam, kde se to dá vydržet. Jejich využití však vyžaduje trochu cviku a trpělivosti. Co se týče vosku, nanáší se buď studený, nebo teplý. V prvním případě má podobu hotových pásků, které se tlakem přiloží na pokožku a následně se strhnou proti směru růstu chloupků. V druhém případě se vosk zahřeje v lázni, nanese se ještě velice teplý na pokožku, na něj se přilepí páska a až zatuhne, vše se odtrhne. Podobně se používá i cukrová pasta, jen u ní nejsou potřeba pásky, snadno se odstraní pouze trhnutím prstů, tentokrát však po směru růstu chloupků. Její velkou výhodou je, že neobsahuje žádné chemické látky a je stoprocentně přírodní, takže riziko podráždění kůže je minimální.
Epilační strojky
Nejznámější v této kategorii jsou elektrické epilátory. Jde o přístroje se spoustou rotujících pinzet, které rychle vytrhávají chloupky i s kořínky. Obecně platí, čím víc pinzet, tím je epilace rychlejší i kvalitnější. Pro začátečnice se nicméně doporučují strojky s menším počtem pinzet a začít by měly u méně citlivých partií. Nejde ale o bezbolestnou záležitost a zvlášť při prvních pokusech, než si pokožka zvykne, to může být velice nepříjemné. Epilátory bývají často vybavené i nástavci pro různé partie a také těmi, které zmírňují bolest (např. chladicí nástavec, který se vloží pár hodin před epilací do mrazničky). Novinkou mezi epilačními strojky jsou IPL epilátory pro domácí použití, které využívají ke zničení chloupků i s vlasovou cibulkou intenzivní pulzní světlo. Epilace je to naprosto bezbolestná, navíc je dlouhodobá a po určitém čase i trvalá. Vhodná je prakticky pro všechny partie i citlivou pokožku, funguje však jen u chloupků s dostatečným množstvím pigmentu. Má však také řadu kontraindikací, například těhotenství, kojení, tetování, ale i nemoci jako diabetes nebo epilepsie.
Co je dobré vědět
* Epilaci či depilaci provádějte pouze na čisté, zdravé pokožce.
* Krátce před procedurou si dejte sprchu nebo koupel, vlivem tepla budou chloupky poddajnější a lépe se odstraní.
* U chemických přípravků dodržujte dobu působení a nepodceňujte jejich testování.
* U elektrických přístrojů pravidelně kontrolujte hlavice i přívodní šňůry, po každém použití je vyčistěte dle návodu.
* Náhradní hlavice u holítek pravidelně měňte, stejně jako jednorázová holítka. Tupé žiletky by mohly kůži poškodit.
* Po depilaci ošetřete pokožku zklidňujícím přípravkem, po epilaci ji nejdřív vydezinfikujte, teprve poté namažte.
Více o holení čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.