Do teplejších dnů s hladkou pokožkou! Jak se zbavit chloupků?

Kůže bez nápadných chloupků je zvlášť u žen považována za určitou »společenskou normu«. Mít zarostlé podpaží, nohy či oblast třísel se zkrátka nenosí! Zbavit se nechtěného porostu naštěstí není problém, stačí si jen vybrat způsob, který vám vyhovuje. Malé shrnutí najdete zde…
Aby bylo jasno
Při »studování« metod odstraňování chloupků se setkáváme s pojmy, jako jsou epilace či depilace. Při epilaci se odstraní chloupky i s kořínky, takže máte na pár týdnů vystaráno (u profesionálních metod, kdy se zničí i vlasová cibulka, bývá efekt i trvalý). Není však vždy úplně bezbolestná. Sama ji můžete provádět např. epilačními elektrickými strojky, studeným nebo teplým voskem, cukrovou pastou či tzv. domácími IPL epilátory. V kosmetických salonech a na klinikách »krásy« se využívají epilační metody pomocí elektrické jehly, laserů či profesionálních IPL epilátorů. Při depilaci se zase odstraní jen část chloupků těsně nad povrchem pokožky či těsně pod ním. Do kategorie depilačních pomůcek patří žiletky, elektrické holicí strojky a kosmetické depilační přípravky. Depilace je oproti epilaci rychlejší a bezbolestná, vyžaduje ale častější opakování. Na některé metody se podívejme podrobněji.
Rychlá klasika
Nejjednodušší, nejrychlejší a stále nejoblíbenější způsob odstraňování chloupků je holení žiletkou. Potřebujete k němu jednorázová či opakovaně použitelná holítka. Nikdy se neprovádí nasucho, ale je nutné kůži předem namočit a nanést na ni vhodný kosmetický přípravek. Nevýhodou holení je fakt, že chloupky po něm rychle dorůstají, takže je nutné proceduru opakovat již po 1až 3 dnech. Ve finále tak zabere více času, navíc zde hrozí riziko poranění pokožky. Kupování jednorázových holítek nebo výměnných hlavic není zrovna ani ekonomické ani ekologické. Nicméně jako doplňkovou metodu na některé partie ji lze doporučit.
Holení na pohon
Elektrické depilační strojky zbaví chloupků stejně rychle a bezbolestně jako holení žiletkou, nicméně také jen na velmi krátkou dobu, řádově na pár dnů. Používají se většinou na suchou pokožku, takže se s nimi můžete oholit prakticky kdekoli, tedy i na cestách. Bývají s přímým napájením do zásuvky nebo mají nabíjecí akumulátor. Některé typy navíc jsou vodotěsné, lze je tedy bezpečně použít i při sprchování nebo je očistit pod tekoucí vodou (informace najdete v návodu). Často bývají vybaveny výměnnými nástavci na různé části těla, například na oblast bikin nebo na podpaží.
Více o dalších metodách odstraňování chliupků najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.