Co je jíl a jak prospívá kráse?

O pozitivních účincích jílu na pleť i vlasy vědí lidé po staletí, již ve starověkém Egyptě ho používali na různé kožní neduhy. Jedná se vlastně o zvětralou horninu s příměsí různých minerálů, které určují jeho výslednou barvu a to, co umí. Každý se hodí tak trochu na něco jiného a vyhovuje jinému typu pokožky, v kosmetické výbavě se však žádný z nich neztratí. Jak je můžete využit vy?
Bílý
Jde vlastně o přečištěný kaolin, úžasný zdroj křemíku a řady dalších minerálních látek. Je sice neskutečně jemný, ale má silné zklidňující a revitalizující účinky, čistí do hloubky a důkladně odstraňuje odumřelé buňky. Jako jediný z jílů je hypoalergenní, takže vyhovuje i extra citlivé pokožce náchylné k podráždění a slabým vlasům. Jeho zmatňující účinky nejsou sice tak dokonalé jako u ostatních jílů, nicméně díky tomu se ho nemusí bát ani majitelky sušší a zralé pleti, u které je dokonalé odstranění mastnoty nežádoucí.
Růžový
Jedná se o směs kaolinu a červené hlíny, která je bohatá na železo, draslík a další minerální látky. Patří k jemnějším jílům, proto ho ocení i velmi citlivá a křehká pleť se sklony k zčervenání, kterou zklidní, zregeneruje, posílí a vrátí jí přirozenou barvu. Díky antibakteriálním, antiseptickým a detoxikačním vlastnostem je také velmi vhodný pro pokožku trpící ekzémy, lupenkou, akné nebo rosaceou. Významně podporuje látkovou výměnu v podkožních vrstvách, proto je dobrou volbou k redukci celulitidy.
Marocký
Tento jíl, jinak zvaný také Ghassoul nebo Rhassoul, má oproti ostatním jílům několikanásobně vyšší obsah minerálních látek, díky čemuž je dokáže bohatě dodat i pleti. Navíc má bezkonkurenční schopnost absorbovat z pokožky i z vlasů přebytečný maz, toxiny a nečistoty. Při pravidelném používání zmenšuje rozšířené póry a pomáhá předcházet vzniku tzv. černých teček, zároveň zlepšuje pružnost a vitalitu pleti, hydratuje ji a zvláčňuje. Jeho antibakteriální účinky ho předurčují pro použití na smíšenou až mastnou pleť, stejně jako na zralou problematickou. Je i výborným pomocníkem ke zmírnění ekzémů, šupinatosti, akné, podráždění a svědění.
Zelený
Tato jemně namletá čistá hornina bohatá na minerální látky a stopové prvky patří k nejstarším surovinám, které se kdy využívali ke zkrášlování. Dokáže zbavit pokožku toxických látek, nečistot i nežádoucí mastnoty. Kromě toho ji vyživuje, vyhlazuje a zklidňuje. Výborně se hodí pro všechny typy pleti, ale díky svým antiseptickým a dezinfekčním účinkům je zvlášť vhodný na smíšenou až mastnou, stejně jako na aknózní. Pomáhá také v boji proti lupům a využívá se při revmatických potížích nebo k prohřátí různých částí těla.
Jaká kosmetika se zjílu vyrábí? Čtěte v tištěném Aha pro ženy číslo 9, kde najdete i tipy na produkty.