Jíl prospěje vlasům i pokožce...

O pozitivních účincích jílu na pleť i vlasy vědí lidé po staletí, již ve starověkém Egyptě ho používali na různé kožní neduhy. Jedná se vlastně o zvětralou horninu s příměsí různých minerálů, které určují jeho výslednou barvu a to, co umí. Každý se hodí tak trochu na něco jiného a vyhovuje jinému typu pokožky, v kosmetické výbavě se však žádný z nich neztratí. Jak je můžete využit vy?
Šampon
Připravte si přiměřené množství pasty z jílu a vody jako v předchozích případech a aplikujte ji na neumyté, ale dostatečně mokré vlasy. Po krátkém působení směs z vlasů pečlivě vymyjte, přidejte oplach z jablečného octa s vodou v poměru 1:10, již neoplachujte. Účes pak upravte, jak jste zvyklá. Pokud by vám vlasy příliš vysušoval, přidejte do pasty pár kapek arganového či jiného rostlinného oleje.
Koupel
Ve vaně s příjemně teplou vodou rozmíchejte 2 – 3 lžíce jílu a trochu rostlinného oleje nebo pár kapek esenciálního oleje předem smíchaného s tukovým nosičem (např. mléko, med či olej) a ponořte se do koupele na 15 – 30 minut. Nakonec se opláchněte čistou vodou, mýdlo již nepoužívejte. K finálnímu zvláčnění pokožky použijte ideálně rostlinný olej.
Zábal
Pro péči o pokožku s ekzémem, lupénkou či jiným kožním onemocněním nebo pro ošetření bolavých kloubů a namožených svalů, si udělejte obklad. Potřebné množství jílu smíchejte s vodou, případně dalšími vhodnými ingrediencemi, jako jsou bylinky nebo oleje. Silnou vrstvu naneste na látku a tu přiložte na postižené místo. Nechte působit co nejdéle.
Tipy na produkty s obsahem jílu najdete v tištěném, Aha! pro ženy číslo 9.