Proč a jak recyklovat dešťovou vodu?

Stále častější výkyvy počasí a s tím spojená nepříjemná sucha přináší otázky, jak s vodou co možná nejvíc šetřit a jak ji efektněji využívat. Jedním z léty prověřených způsobů je sběr dešťové vody, který má hned několik významných plus. Šetří vodu z vodovodního systému, a tím nejen peněženku, ale i přírodu, navíc jde o ten nejlepší prostředek pro péči o květinové záhony a trávníky. Jak s tím začít třeba hned teď?
plýtvat. „Realita je ale taková, že tato voda se v mnohých částech světa používá na vše – od zalévání, přes praní a sprchování až po splachování toalety. Díky sběru dešťové vody lze ušetřit jak peníze, tak i přírodní zdroje,“ hovoří David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Obecně lze říct, že kvalita zachytávané dešťové vody je naprosto dostačující pro celou škálu využití, je však třeba přihlédnout k typu střešní krytiny. U pálených nebo betonových tašek není třeba se ničeho obávat, u plechové střechy však hrozí riziko uvolňování starého nátěru. Pokud je střecha pokrytá asfaltem nebo eternitem, nelze dešťovku k zalévání záhonů doporučit, jelikož se do ní mohou uvolňovat toxické látky.
Proč recyklovat
Sběr dešťové vody je rozumný i ekologický přístup, zároveň přináší řadu výhod. Tato voda neobsahuje chemikálie (například chlor), které se běžně nacházejí v kohoutkové vodě a je chudá na soli a minerály, díky čemuž nedochází k zasolování půdy. Navíc není očištěná od dusičnanů a jiných látek, které rostliny ocení, má ideální pH a teplotu odpovídající venkovnímu prostředí. Díky tomu všemu je pro zdraví rostlin po většinu roku tím nejlepším a zlepšuje celkovou vitalitu zahrady. Kromě toho sběr dešťové vody pomáhá zmírňovat její odtok, čímž se snižuje zatížení odvodňovacích systémů a minimalizuje se eroze půdy. Srážková voda se ovšem nemusí využívat jen k zavlažování zahrady, ale jak se dále můžete dozvědět, uplatní se i přímo v domácnosti.
Více nápadů nejen na dešťovku najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 26-27.