Aby trávník zdobil zahradu...

Na konec zimy se těší každý zahrádkář, ať už jsou jeho zeleným rájem rozlehlé záhony, nebo jen několikametrový balkón. Před ostrým startem sezony je však důležité nepodceňovat důkladnou přípravu. Péče, kterou na začátku sezóny investujete do zahrady, se vám pak bohatě vrátí. Na co určitě nezapomenout?
I když to tak na první pohled nevypadá, travní porost patří na zahradě k nejnáročnějším rostlinám, v této disciplíně ho předčí snad jen plodová zelenina. Aby byl golfový trávníček hustý, vypadal svěže a vesele se zelenal, budete ho muset opečovávat alespoň čtyřikrát do roka, obyčejný porost posetý kvítky si pak vystačí jen s jarní údržbou. Mnohem méně pozornosti naopak potřebují louky, které se v současnosti staly velkým trendem – krásně kvetou, sečení vyžadují jen dvakrát ročně a ocení je i hmyz. Hodí se však spíše do odlehlejších koutů zahrady, blíže u domu lépe slouží klasický trávník. Jak na něj?
Pro perfektní trávník, za který by se nestyděla ani britská královská rodina, bude potřeba vertikutace. Ta se provádí přístrojem podobným sekačce zvaným vertikutátor. Báječně provzdušní vrchní zplstnatělou a slehlou vrstvu trávy.
Nelekejte se, když bude trávník po této ozdravné kúře vypadat hůř než předtím. Vertikutátor za to nemůže, jen odhalí místa, která je potřeba dosít nebo jinak ošetřit. K rychlejší obnově travnímu porostu pomůžete hnojením. Případně trávník zalévejte zředěnou rostlinnou jíchou.
Zhruba za dva týdny po vertikutaci trávník dosijte. Na holá místa nasypte tenkou vrstvu substrátu a rozhoďte travní semena. Lehce přihrňte, uduste a zalijte vodou s porcí probiotik, např. weiki, aby se semínka dobře uchytila.
Více nápadů nejen na zahradu najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 11.