Březen láká k zahradničení - čas na úklid...

Na konec zimy se těší každý zahrádkář, ať už jsou jeho zeleným rájem rozlehlé záhony, nebo jen několikametrový balkón. Před ostrým startem sezony je však důležité nepodceňovat důkladnou přípravu. Péče, kterou na začátku sezóny investujete do zahrady, se vám pak bohatě vrátí. Na co určitě nezapomenout?
· V březnu nastává čas na zahradě odhrabat nezetlelé zbytky listí z trávníku a odstranit chvojí nebo textilie, které chránily přezimující rostliny před mrazem. Záhony je třeba zbavit případného plevele, a pokud nebyl pohnojený na podzim, měl by se na něj navozit kompost. Ten však může být po zimě trochu »ospalý«, proto neuškodí osvěžit ho sprškou probatik pro kompost, které v něm okamžitě nastartují ty správné procesy. „Probiotika weiki také zlepší strukturu půdy i její schopnost udržet v sobě vláhu a živiny. Pokud zemina není vyloženě slehlá a beznadějně udusaná, záhony neryjte. Půda se z hlubokého rytí vzpamatovává minimálně dva týdny a pro malé sazenice i prospěšné bakterie je čerstvě přerytá zemina vyloženě nepřátelské prostředí,“ doplňuje zahradnice weiki Michala Brabcová. Záhonky proto většinou stačí je zlehka nakypřit motykou, poté urovnat a zamulčovat. Mulč udrží vláhu v půdě a ochrání ji před rozmary jarního počasí, poskytne rostlinám dostatek organické hmoty a zamezí šíření plevele. Důležité je, aby rostlina měla k dispozici zdravou půdu už od samého počátku.
· Do konce měsíce je také potřeba stihnout dokončit řez okrasných dřevin a živých plotů kvetoucích v létě. Ty, které kvetou už na jaře, řežte až po odkvětu, abyste se nepřipravili o pozdější pohled na rozkvetlou nádheru. Řez si zaslouží i další dřeviny – v první půlce je dobré prořezat rybíz a angrešt, ve druhé lze provést prosvětlovací řez u jabloní a hrušní. Péči si zaslouží i růže, z nichž se odstraní suché části, a pokud na nich ještě nevyrašily nové výhony, prostříhají se. „K prostříhávání keřů a stromků používejte vždy perfektně nabroušené zahradní nůžky, abyste docílili přesného řezu. Dbejte i na jejich čistotu, abyste do ran stromům nezanesli nějakou chorobu či plíseň. Pro prořezávku stromů se skvěle hodí teleskopické pákové nůžky, díky nimž dosáhnete i na vyšší větve bez nutnosti použít žebřík,“ radí Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz.
Více nápadů nejen na zahradu najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 11.