Březen na zahradě: Čemu počasí již přeje?

V březnu se již ve velkém začíná s výsevem užitkových druhů rostlin. Do skleníku nebo pařeniště lze již vysadit karotku, ředkvičky či rané saláty. Ve druhé polovině měsíce je pak čas osít venkovní záhony mrkví, petrželí, špenátem, hráškem, koptem, cibulí sazečkou a česnekem. Pozor ale ještě na mráz! Před ním lze záhony chránit bílou netkanou textilií.
Také řadu okrasných rostlin lze vysévat právě teď. Z letniček si můžete začít chystat semena afrikánů, aster čínských, gazánií, cínií, slaměnek, hvozdíků nebo lichořeřišnice. Pěstujete-li oblíbené mečíky, je ve druhé polovině měsíce vhodné dát uskladněné hlízy narašit do tepla. Koncem března lze sázet i trvalky nebo bylinky. Během celého měsíce se vysazují nebo přesazují také stromy, obzvláště prostokořenným sazenicím časný termín sázení prospěje.
Nejdřív měřte…
Než však začnete sázet hlava nehlava, chce to plán. Nejlepší je podívat se na zahradu jakoby svrchu a přenést svoji představu na čtverečkovaný papír. Ideální je napsat si seznam plodin a květin, které byste letos chtěli nasít a vysázet. Pak si je třeba promyslet, na jaké ploše je chcete pěstovat, jaký prostor potřebují a jaké mají nároky na stanoviště a půdu. Zvláštní pozornost věnujte rozmístění jednotlivých plodin. „Zelenina potřebuje každý rok změnu stanoviště, aby půda nebyla vyčerpaná. Pokud na záhonu byly minulý rok luštěniny, tentokrát vysejte košťáloviny a místo kořenové zeleniny letos pěstujte plodovou. Pozor, patří sem i výjimky. Brambory by nikdy neměly přijít po rajčatech a naopak, přitahují totiž stejné typy plísní. Naopak volný prostor po hrachu a dalších luštěninách bude prospívat všem druhům zeleniny díky půdě obohacené dusíkem,“ uvádí zahradnice weiki Michala Brabcová.
Co vše zelené ocení
· Všem stromům a keřům na zahradě dopřejte jarní porci hnojiva, ať mají sílu na celou sezonu. Radost jim uděláte vyzrálým kompostem nebo chlévským hnojem, na spláchnutí přidejte do zálivky probiotika. Zajistí dřevinám silné kořeny, odolnost a sladší úrodu.
· Zima stromky a keře oslabí a snadno si je vyhlédnou škůdci. Ochranu jim poskytnou aromatické léčivky a bylinky nasázené okolo. Nám voní, škůdce naopak odpuzují. Mezi takové strážce patří lichořeřišnice, měsíček, aksamitník, máta, bazalka a šalvěj. Stejně tak dokážou střežit i zeleninové záhony.
Více nejen o zahradě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 11.