Na co ještě v únoru na zahradě myslet...

Únor je sice typicky zimní měsíc, přesto se již v této době dá dělat na zahradě spousta prací, za něž pak budeme s příchodem jarních dnů vděčni. Věděli jste třeba, že už teď si můžete vypěstovat ředkvičky? Zkrátka je tu doba, kdy bychom se měli začít připravovat na nadcházející vegetační sezonu. Máme pro vás několik užitečných tipů a rad.
* Předpěstujte si sazeničky – semínka vysejte do misek v teple na okenním parapetu, případně v zimní zahradě či vytápěném skleníku. Brzký výsev je vhodný pro celer, brokolici, papriky, raný salát, bazalku, majoránku. Pokud chcete časnou sklizeň, předpěstujte si petrželku, cibuli či rajčata.
* Zkontrolujte stav uloženého ovoce a zeleniny – zkažené odstraňte a skladovací prostory důkladně vyvětrejte (ne ve dnech, kdy je mráz).
* Shrabejte zbylé listí pod ovocnými stromy – zabráníte tím šíření houbových chorob.
* Vyhrabejte mech a odumřelé trávy (ne ovšem v mrazivém počasí) – toto byste měli provést až koncem února.
* Obraťte uzrálý kompost – ve spodní části ponechte hrubou vrstvu, na ní uzrálý kompost, který přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu.
* V pařeništi vysaďte (koncem měsíce až pominou velké mrazy) odolné odrůdy petržele, mrkve, cibule nebo celeru.
'* Včas sklepávejte sníh z jehličnanů – zabráníte deformaci větví či jejich zlámání.
* Začněte s přípravou založení nového trávníku (jakmile půda rozmrzne) – připravte pro něj půdu, odstraňte plevel a kameny, dodejte rašelinu.
* Prořežte ozdobné keře a stromky – u druhů, které kvetou na jaře, se teď ale řezu vyvarujte a seřízněte je až po odkvětu.
* Skliďte ze zahrady zimní zeleninu – již brzy záhony osadíte jarními druhy.
* Hnojte bez obav trávník, zeleninové záhony i okrasné dřeviny (ale jen pokud již nemrzne).
* Nezapomeňte také zkontrolovat závlahové systémy.
Více nápadů nejen na zahradu najdete v tištěném Aha! ro ženy číslo 6.