Martin Stropnický (56) o Semaforu: Kdo měl práskat na Suchého? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. června 2022

Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka

Martin Stropnický (56) o Semaforu: Kdo měl práskat na Suchého?

Martin Stropnický se bál, že by v Semaforu u Dvořáka musel donášet na Suchého.
Martin Stropnický se bál, že by v Semaforu u Dvořáka musel donášet na Suchého. (Foto: Aha! - Petr Novotný, Jiří Hadač, koláž Ahaonline.cz)

Divadlo Semafor patřilo za totality k významným baštám kulturní scény, jehož protagonisté se často nezalekli politických tlaků, a to ani v době normalizace. I proto bylo dění na jevišti ostře sledované tehdejší komunistickou cenzurou. Důkazem odvahy čelit vtipem režimu budiž řada odvážných dialogů Miloslava Šimka (†64) s Jiřím Grossmannem (†30) a v neposlední řadě pořady Jiřího Suchého (82). Právě po něm komunistická tajná bezpečnost pásla nejvíc a neštítila se na něho nasadit ani kolegy z herecké branže.

Dvořák měl punc toho, kdo má Suchého hlídat

O celkem zajímavé vzpomínky na tehdejší situaci se před nedávnem podělil herec a politik Martin Stropnický, který právě z obavy, aby nebyl nucen donášet, odmítl ještě jako student DAMU lákavé angažmá v Semaforu. "Někdy ve třeťáku přišel Jan Přeučil a povídá, že Josef Dvořák shání do Semaforu nahrávače. Jiří Suchý byl neustále na hranici zákazu. Pepa Dvořák je nepochybně talentovaný klaun a komediant, ale tehdy dostal punc toho, který má Suchého hlídat," řekl Stropnický v Divadelních novinách.


Zparchantělá nabídka

Mladého herce s tendencí k divadlu malých forem a hudbě samozřejmě atraktivní nabídka lákala. Jenže jí kazil stín spolupráce s tajnými fízly. "Kdo ví, jak to (s Josefem Dvořákem, pozn. red.) bylo doopravdy. Co bych za normálních okolností dal za to, kdybych mohl být v Semaforu. Ale když nabídka přišla takhle zparchantělá, s puncem čtvrtkolaborace, bylo nemožné ji přijmout. I tohle byla normalizace. Jindy krásná šance se vzhledem k souvislostem proměnila v past," řekl Martin Stropnický.Přečtěte si
blamal
13. 1. 2014 • 00:25

"Disident" Stropnicky jaksi opomnel,ze jeho fotr byl za komunistu diplomat,a to v Turecku a Italii,takze kluk studoval krom jinyho na franc.lyceu v dobe,kdy jeho vrstevnikum triskali do hlavy Lenina a Marxe s Engelsem.I.diot nafoukanej,bezcharakterni,vyzirkovskej.Navic nelenil a prizenil se do rodiny textare Borovce,ktery se za totace taky nemel spatne,i kdyz-ten na rozdil od tohohle smej.da aspon neco umel.Kdyz je takovej charakter,tak ze mu nevadi spojit se s estebakem Babisem!!Tfujtajksl.

drakoska11
12. 1. 2014 • 19:57

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.