Tajemství spisovatelky Marie Kubátové: Ukradli jí Krakonoše a Trautenberka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Tajemství spisovatelky Marie Kubátové: Ukradli jí Krakonoše a Trautenberka!

Marie Kubátová zemřela dva měsíce před 91. narozeninami.
Marie Kubátová zemřela dva měsíce před 91. narozeninami. (ČTK)

Její večerníčkové postavy zná celá země. Marie Kubátová (†90) je duchovní mámou slavných hrdinů z Krkonošských pohádek. Nenáviděného Trautenberka dokonce vymyslela na nádraží. Pak jí ho ale v televizi ukradli!

Kdo by neznal pohádky, v nichž vystupuje rázná Anče, přitroublý hajný a nerozhodný Kuba? A samozřejmě zlobivý Trautenberk, který stále něčím popouzí vládce hor Krakonoše. Právě jemnostpána ale v televizi Kubátové nakonec ukradli. „Když jsem večerníček viděla na obrazovce, tak jsem svoje pohádky nepoznávala,“ postěžovala si v jednom rozhovoru Marie Kubátová. 

Byla zklamaná. „Vyznělo to dost černobíle, ztratilo to můj rukopis. Ale co byl vrchol všeho – scenáristka večerníčků si pak vydala moje pohádky knižně,“ popsala situaci spisovatelka. Bylo to na soudní žalobu, ale jak měla autorka smířlivou a mírnou povahu, nakonec to pustila z hlavy. „Řekla jsem si, že na stará kolena se už nebudu dohadovat,“ přiznala Kubátová s velkorysostí hodnou autorky 80 knih.

A jak vlastně na jemnostpánovo těžce vyslovitelné jméno přišla? „Představte si, že Trautenberk přezdívali lidé v Krkonoších městu Trutnovu. Řekl mi to jeden dědek na nádraží. Tak mě napadlo udělat z Trautenberka protivníka Krakonoše – a mělo to úspěch,“ prozradila spisovatelka.

Co jste o večerníčku dosud nevěděli

● František Peterka, který hrál Krakonoše, kvůli roli trpěl. Jako sportovec a zapřisáhlý nekuřák musel často potahovat z dýmky. Bývalo mu špatně, a proto se při natáčení dělaly pauzy.

● Kvůli vytíženosti herců a taky proto, že přes den nebyl volný barrandovský ateliér, točilo se od 22 večer do 5 do rána.

● Loutku sojky vodila manželka Ilji Prachaře (Trautenberka) Jana Prachařová.

● Pohádkovému Trautenberkovi nepodstrojovali jen podle scénáře. Manželka Jana mu dávala s sebou kastrůlky s jídlem, aby nestrádal.

● Prvních sedm epizod se točilo v roce 1974, pak šest v roce 1980 a posledních sedm v 1984.

● Zahrála si řada živých zvířátek jako kočky, kůzlata a v umělém jezírku pstruzi.

ANČE
Hana Maciuchová (67): „Vzpomínám si, že nás režisérka Věra Jordánová režírovala se stopkami v ruce. Čas se tehdy velice hlídal.“

KUBA
Jaroslav Satoranský (73): „Na Krkonošských pohádkách vyrostli oba mí vnuci. A dodnes mě potěší, když na mě někdo na ulici zavolá Kubo!“

HAJNEJ
Zdeněk Řehoř (†74): Byl dvakrát ženatý, ale neměl děti. Proto s druhou ženou adoptovali malou Žanetku. Herce těšilo, že milovala Krkonošské pohádky.

TRAUTENBERK
Ilja Prachař (†81): I když na to možná nevypadal, byl hlavním bavičem při nočních natáčeních, kdy se herci už jen stěží bránili spánku.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.