Parta hic: Rázlovou do filmu protlačili komunisti, režisér Bočan jí to dal sežrat... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 6. října 2024

Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna

Parta hic: Rázlovou do filmu protlačili komunisti, režisér Bočan jí to dal sežrat...

Josef Dvořák s Reginou Rázlovou
Josef Dvořák s Reginou Rázlovou (Foto Aha! - Martin Hurda, ara)

Reklama na mléko. Ano, i takhle by se dala označit komedie z hornického prostředí Parta hic (1976). Autor námětu Václav Jelínek se inspiroval skutečným motivem, snahou prosadit mezi havíři pravidelné pití mléka jako jednu z forem prevence silikózy, tedy zaprášení plic. Tehdejší režim dělal všechno proto, aby se film divákům zalíbil, neváhal nasadit největší herecká esa. A nechal složit megahit! Jak to celé dopadlo? 

Menšík fáral i s doktorem
Ve filmu se sešlo téměř čtyřicet herců. V té době těch nejslavnějších. Co jméno – to pojem, skutečné eso. „S krásnou rolí tam mysleli na Jirku Hrzána, ale zrovna měl za sebou jeden ze svých nešťastných pádů. Zlomil si klíční kost. Nakonec tam místo něj na poslední chvíli zaskočil Ivan Vyskočil,“ zavzpomínal Václav Babka (†82), který ztvárnil předsedu ROH Rudly Janečka.

Přitom jeho part zamýšlel původně režisér Hynek Bočan (75) obsadit Josefem Kemrem. „Řekli mi, že jsem se zbláznil. Pan Kemr byl silně věřící katolík, takže na šéfa odborářů se kádrově nehodil. Nakonec jsem si ho ale prosadil do jiné role,“ svěřil se Hynek Bočan.

Nade všechny pochopitelně vyčníval Vladimír Menšík (†58). „Staral se nám o zábavu mezi záběry,“ zmínil ještě Václav Babka, herec menších rolí, ale mezi kolegy nesmírně oblíbený společník i ceněný profesionál. Pro Menšíka přitom natáčení bylo velice obtížné. „Vláďa musel sfárat i s doktorem, protože dostával astmatické záchvaty. Na natáčení v dolech ho štolami navíc musel vozit důlní vozík, sám by to kvůli astmatu nezvládl,“ prozradil Babka.

„Ano, sfárali jsme, doktor mu dal nadýchat z kyslíkové láhve a mohli jsme teprve točit. Pan Menšík byl ohromě obětavý herec,“ dodal Hynek Bočan. Do toho všeho se hluboko pod zemí porouchala audiotechnika a pak i kamera. Film tak byl lehce problémový. Navíc se herci museli přepravovat mezi Prahou a Ostravou letecky, neboť měli své závazky v divadlech. Prodražil se, ale byla to socialistická zakázka a na takové bylo peněz dost… „No, mezi deset nejoblíbenějších filmů na pustý ostrov bych si ho nevzal,“ připustil režisér Bočan.

Rázlovou do filmu protlačil tatínek
Během natáčení docházelo i k častým konfliktům mezi režisérem Hynkem Bočanem a představitelkou závodní lékařky Alice Váňové, Reginou Rázlovou (65). „Paní Rázlová byla do filmu dosazena k nelibosti pana režiséra, vyšší mocí. A ten tohle neměl rád, dost těžce to nesl. Tak ji to občas dával najevo. Ona se ale nenechala. Ta měla pěkně prořízlou pusu,“ přidal další pikantnost Václav Babka.

„Je to výborná herečka, v tomhle směru proti ní nic nemám. Ale vadilo mi, že mi ji do filmu obsadili shora. Kontroval jsem, že chci Jarku Obermaierovou, což byla tehdy někde v divadle předsedkyně nějaké stranické buňky. Říkal jsem si, že to trumfnu, že je pro režim ještě atraktivnější, že je ještě větší komunistka. Ale stejně mi vnutili paní Rázlovou,“ usmívá se dnes při té vzpomínce Hynek Bočan. Rázlová totiž byla dcerou předsedy vlády a točila v té době, na co si vzpomněla.

Herci prožili i horké chvilky. Když je jednou zavalilo uhlí až do pasu, mysleli, že je konec. „Nevím, kde se ve vás bere ten pocit, že když jste pod zemí, nad vámi kilometr kamení, ale jste tam s kamarády a kolegy, že se vám nemůže nic stát,“ dumal Petr Nárožný. Dodnes nechápe, jak mohli být všichni tak klidní. „To já jsem ze zvědavosti sfáral už před filmováním. Chtěl jsem vědět, co čeho jdu. Nebylo to nic příjemného, ale kupodivu jsem necouvl,“ usmíval se Josef Dvořák (71).

Věděli jste, že?
• Natáčelo se v Ostravě, scény v podzemí byly pořízeny i na dole Schoeller v kladenském Libušíně, který byl v roce 2010 asanován.
• Titulní píseň Óda na mléko od Ladislava Štaidla (67) byla napsána speciálně pro tento film a pro Karla Gotta. Měla se stát hitem i v rádiích, ale u posluchačů neuspěla.
• Filmaři udělali jednu velkou chybu. V poslední scéně, kdy doktorka Alice Váňová stojí na stanici a mluví o tom, že její vlak přijede okolo 9.30. Hodiny za ní však ukazují čas 14.30.
• Hynek Bočan původně látku točit nechtěl, ale řekli mu, že pokud to neudělá, nebude už točit nikdy. Měl za sebou pětiletý zákaz, takže nakonec kývnul, ale do filmu si ale prosadil komediální prvky a své herce.
• Během natáčení přišel Josef Dvořák o přední zuby. Ve svém rodišti v Kadani si prý odmítl připít s kýmsi v hospodě, s tím, že druhý den točí v Ostravě náročné scény. Byl inzultován a pro natáčení pak potřeboval rychle udělat protézu.
• Film vidělo v kinech přes milion diváků a velmi dobře se tehdy prodával do ciziny v rámci Východního bloku.

Jan Skopeček (87)
„Hodně se natáčelo v Ostravě, kde jsme i fárali, takže jsme tam z Prahy létali. Jednou jsme takhle dosedli v Mošnově a koukáme, jak někdo roztáhl červený koberec, a před letadlem se srocovali nějací pánové s kyticemi. Nárožný říkal: Kluci pozor, budou nás vítat, tak se tvařte trochu významně! Jenže oni nečekali na nás, ale na takovou velkou statnou ženskou, co s námi letěla. Nepoznali jsme ji, ale byla to koulařka Fibingerová a ty kytky byly pro ni.“



Autor:  dan

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.