Partie krásného dragouna: Menšík dojížděl na natáčení z protialkoholické léčebny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Partie krásného dragouna: Menšík dojížděl na natáčení z protialkoholické léčebny!

To je peněz. Kde k nim Rudi přišel?
To je peněz. Kde k nim Rudi přišel? (Foto ara)

Tahle role »proutníka« Rudiho Macháčka ve filmu Partie krásného dragouna mu ve své době zajistila obrovskou slávu, přesto na ni Josef Abrhám (73) nevzpomíná zrovna v nejlepším. Co se tenkrát stalo? Pátrali jsme po největších zajímavostech, která natáčení doprovázely.

Abrhám se styděl

Když se Abrhám dozvěděl, že v jedné scéně bude muset vystupovat v dobovém spodním prádle, takzvaných podvlékačkách, málem se zhroutil. „Přišel za mnou a strašně mě přemlouval a prosil, aby v tak pro něj potupném obleku hrát nemusel,“ zavzpomínal s úsměvem režisér Jiří Sequens (†85). „Všemožně se mě snažil přesvědčit, abychom to natočili jinak, zkoušel všechno možné, ale ten kostým se tam prostě hodil. Nemohl jsem couvnout,“ dodal s úsměvem.

To však nebylo jediné, co herci vadilo. Proutníka hrál tak přesvědčivě, že ještě pár let po natáčení se této nálepky nemohl zbavit. „Co se dalo dělat. Dobře mi to nedělalo,“ přiznal sám Abrhám.


Marvan rušil natáčení

Samostatnou kapitolou byl Vladimír Menšík (†58), který ztvárnil komisaře Zdychynce. Během natáčení byl zrovna na protialkoholním léčení, takže tvůrci vždycky umluvili doktora, aby ho alespoň na pár hodin pustili na plac. A herec se jim za to odvděčoval. Jak bylo u něj dobrým zvykem, všechny okolo bavil. Tedy až na jednoho. Jaroslava Marvana (†72). „Ten měl svoji samostatnou šatnu a nikdy se jeho legrácek nezúčastňoval. Byl to velký profesionál, ale na druhé straně až nepřístupný člověk,“ dodal režisér. „V jedné vážnější scéně měl Menšík rychle vychrlit: Policejní komisař Zdychynec. Jenže se mu podařil kouzelný přebrept, řekl: Pocicení kocicac tizinec. Všichni jsme vyprskli smíchy a i když se jelo podruhé, potřetí, počtvrté, vždycky to někdo nedal a rozesmál se,“ zavzpomínal Josef Abrhám.

Ale nakonec došlo i starého bručouna Marvana. „Během natáčení jsme slyšeli takové zvláštní cvakání. Nevěděli jsme, co to je. Až později se ukázalo, že se jednalo o zvuky, které způsoboval mimo záběry kamery pan Marvan, protože měl právě nové zuby,“ popsal režisér Sequens. Marvan se totiž chtě nechtě - ale tajně, aby nikdo nevěděl - smál Menšíkovým vtipům a protéza ho usvědčila, že s jeho mrzutostí to zase tak vážné není.


Jak se točila fackovací scéna?

Ale vraťme se zpátky k našemu dragounovi, který má s Menšíkem z natáčení spojený ještě jeden zážitek. Ovšem už ne tak veselý. „Před tou slavnou scénkou, kdy se máme navzájem fackovat, si nás pan režisér vzal stranou a oznámil nám, abychom pro lepší autentičnost si ty facky dávali doopravdy a nešetřili se u toho,“ prozradil Abrhám.

Nešlo nic dělat. Jak se říká maminku a režiséra musíte vždycky poslouchat na slovo. A tak to »bitka« začala. Jedna facka, prásk… Druhá… Třetí… Za chvíli lítala jedna za druhou. „Bylo to drsný. Musím říct, že mi to nebylo vůbec příjemný. Už jen to, když jsem na něj musel v některých scénách řvát, mi dělalo problém,“ přiznal Abrhám.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.