Podraz na Lídu Baarovou: Natáčela před nefunkční kamerou! Všichni o tom věděli... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Podraz na Lídu Baarovou: Natáčela před nefunkční kamerou! Všichni o tom věděli...

Herečka na sklonku života.
Herečka na sklonku života. (Foto ara)

Drsné hádky, lži, podrazy… To provázelo natáčení slavné české detektivky 13. revír. Co se tenkrát dělo? Kdo se ukázal v jakém světle? Stačilo málo a tento snímek z pera Eduarda Fikera, jenž byl neoficiálním zakladatelem českých detektivek, nemusel nikdy spatřit světlo světa.

Režisér beze slova zmizel. Utekl před gestapem…

Původně začal film režírovat Jan Alfréd Holman (†79). Nestačila ani odeznít první klapka a na »place« se rozjely drsné hádky. „Holman měl velké spory s Milošem Nedbalem, který se objevil v menší roli komisaře. V jedné scéně se jeho výkon režisérovi nezdál stále dost dobrý a nutil ho to celé opakovat pořád dokola,“ zavzpomínal Jaroslav Marvan (†73).

Ponurá a dusná atmosféra se pak přenesla i na ostatní. „Čím dál tím častější opakování znervóznilo celý štáb a nakonec se tu scénu vůbec nepodařilo natočit,“ líčil Marvan. Unavení a vyčerpaní herci pak podali na Holmana stížnost. Další den už na natáčení nepřišel. „Nejdříve jsme si mysleli, že to je důsledek stížnosti. Až později vyšlo najevo, že režisér musel utéci před gestapem,“ dodal herec.


Co ale s Lídou Baarovou?

Natáčení tak převzal Martin Frič (†66). Ale ani on se ovšem nevyhnul problémům. Do role ústřední postavy Frony Brabcové jeho předchůdce obsadil Lídu Baarovou (†86). Nutno dodat, že to bylo na základě intervence jejich německých přátel. „V té době už bylo ale jasné, že válka brzy skončí. Němci ustupovali a filmový štáb předpokládal, že do osvobození země se snímek nestačí natočit. A pokud náhodou ano, byl by odsunut na druhou kolej, protože Baarová byla v očích mnoha lidí vnímána jako kolaborantka,“ zavzpomínal Marvan. A co teď? Hrozilo, že kvůli jejímu obsazení skončí film v trezoru a práce přijde vniveč. Vyhodit jí ovšem také nešlo, protože Němci byli stále ještě u moci. „Vyřešilo se to tedy tak, že scény, v nichž Lída nehrála, byly snímány na filmový pásek a naopak, kde se objevovala, ty kameraman Jan Stallich točil kamerou bez vloženého materiálu,“ upřesnil herec. Frič už počítal s tím, že její party přetočí s tehdy nadějnou herečkou Danou Medřickou (†62).


Pravda vyšla najevo až během náletů

Tato lest ovšem brzy praskla. Baarová neměla ani tušení, že vynakládá marné herecké úsilí. Jak to tak bývá, věděli to úplně všichni, jen ne ona. Když během natáčení začaly sirény ohlašovat nálety Američanů, všichni se běželi schovat do krytu. A tam ke svým kolegům pronesla větu, jaký má z natáčení skvělý pocit a že už se nemůže dočkat premiéry. „Byl to právě kameraman Stallich, který už to nevydržel a řekl jí pravdu,“ prozradil Marvan.

Mezi členy štábu okamžitě zavládlo velké zděšení a strach, co bude dál. Stačilo, aby herečka o podrazu poreferovala na vyšších místech a pro ostatní mohly být následky tragické. „Ona ale mlčela a nemstila se. Když nálety skončily, beze slova vyšla z krytu a opustila barrandovské ateliéry. Potom jen nechala telefonický vzkaz, že kvůli nemoci nebude moci dál natáčet,“ uzavřel herec.


Přečtěte si
stooslu
6. 2. 2013 • 17:03

Lída Baárová byla nádherná herečka, naše poslední, o kterou měl zájem Hollywood se smlouvou na 7 let!!! Proč vytahujete takové ohyzdné fotky a dehonestujete Lídu ošklivostí??? Hanba Vám!

zamlzena
6. 2. 2013 • 10:35

a právě proto to nemůže být nechutné, nebo snad příroda je nechutná?

ivoadler
4. 2. 2013 • 20:30

když je mladý a krásný, musí počítat s tím, že bude vidět, i když už je starý a ošklivý. To je daň povolání, které si dobrovolně vybrali a tady neplatí žádný pardon. Je to hezká ukázka jak je svět šoubyznysu plný podrazů, lží a přetvářky a tihle hajzlové nám něco chtějí vykládat o morálce!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.