Pohřeb Vladimíra Jiránka (†74): Herci Petr Kostka a Iva Janžurová přes slzy ani neviděli! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 9. prosince 2022

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Pohřeb Vladimíra Jiránka (†74): Herci Petr Kostka a Iva Janžurová přes slzy ani neviděli!

Petr Kostka recitoval Seiferta, kvůli návalu emocí ale musel dělat pauzy.
Petr Kostka recitoval Seiferta, kvůli návalu emocí ale musel dělat pauzy. (Pavel Machan / Paparazzi)

PRAHA (lbp) – Snažil se být profesionálem, ale nezvládal to. Herec Petr Kostka (74) se včera přišel do strašnického krematoria rozloučit se svým kamarádem – karikaturistou Vladimírem Jiránkem (†74), který 6. listopadu podlehl těžké nemoci. Kostka měl nejtěžší roli. Nad rakví recitoval báseň – a ještě o smrti. Kvůli návalu slz musel dělat pauzy, pak se sesypal.

Petr Kostka recitoval verše Jaroslava Seiferta, což bylo velmi silné sousto. U rakve se uklonil, postavil se k mikrofonu a velmi pomalu přednášel. „Nechce se mi věřit, že mrtví mohli by ještě vstát a procházeti se pod tíhou hlíny. Ale co kdyby…,“ pronesl mimo jiné legendární herec, v jehož třesoucím se hlase bylo patrné, jak ho odchod kamaráda bolí. Po skončení posledního rozloučení, na kterém zazněly i znělky z Jiránkových Večerníků Bob a Bobek nebo Pat a Mat, Kostka jako první kondoloval vdově Evě a zbytku rodiny a uháněl z krematoria pryč. „Nezlobte se, nechce se mi mluvit,“ omlouval se se slzami v očích a mířil na tramvaj.

Celý obřad proplakala také herečka Iva Janžurová (71), které letos zemřel životní partner Stanislav Remunda (†84). „Budu na Vladimíra vzpomínat úsměvně. Pokud budu mít smutný výraz, tak to bude jen ta lítost, že už dále nebude s námi,“ řekla Aha!. „Je to hrozně smutný pro mne. Mám pocit, že ho tady pořád vidím…,“ plakal a třásl se herec a ilustrátor Miloš Nesvadba (87), Jiránkův dlouholetý kolega.


Rozloučit se přišel i spolužák, moderátor Přemek Podlaha (74). „Na katedře novinářství jsme spolu prožili bezmála pět let. Láďa maloval při přednáškách a seminářích. A kantoři to viděli rádi, protože si mysleli, že si zapisuje jejich myšlenky. On se je možná zapisoval, ale pomocí figurek a obrázků. To byly neskutečně stovky, tisíce postaviček, které během studia namaloval,“ zavzpomínal Podlaha.

V obřadní síni se také mimo jiné objevil kontroverzní vicekancléř prezidenta Klause Petr Hájek (61) nebo hudební a filmový kritik Jan Rejžek (58).
Autor:  lbp

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.