Návrat Ivety Bartošové odhalil zdravotní potíž: Křečové žíly! Musí na operaci!
Zpěvačka Iveta Bartošová (46) má za sebou sérii kolapsů a skandálů. Není to tak dávno, co si chtěla sama podřezat žíly. Teď jí budou muset do žil řezat odborníci. Viditelné křečové žíly (varixy) totiž nutně potřebují odbornou péči.
Konečně to vypadá, že se skandalistka dává dohromady. V sobotu na playback zazpívala na Slovensku. Vypadala odpočatě a svěže. Jenže… Když scházela po schodech do zákulisí, na vysokých podpatcích zakopla a měla co dělat, aby se nesesula k zemi. Tentokráte za to nemohl alkohol, ale právě ty zrádné podpatky, které tvorbu varixů podporují.
„Ivetku bych musel vidět a udělat jí komplexní ultrazvuk,“ míní MUDr. Oto Schütz, primář Žilní kliniky, která se jako první začala věnovat ambulantní léčbě.
„Největší problém bude asi dědičnost, ale je důležité zakročit včas,“ upozorňuje Schütz. Kdyby Iveta měla tak velké problémy, že by jí »křečáky« znemožňovaly chůzi, musela by jít okamžitě pod kudlu. A stálo by ji to majlant. Cena celkové operace se pohybuje až kolem 17 tisíc korun.
Jak vznikají?
Bolest, únava a pocit těžkých nohou, křeče – takové jsou příznaky křečových žil, odborně varixů dolních končetin. Mají modrofialovou barvu, v některých místech sytější, jsou rozšířené a uzlovitého tvaru. V pokročilejším stadiu vystupují nad povrch nohy, jsou tedy zřetelně hmatné.
Zkušenost s nimi má 40 až 60 % z nás, přičemž ženy trápí častěji než muže. Vliv na jejich rozvoj má řada faktorů – dědičnost, nadváha, těhotenství, sedavé zaměstnání, hormony apod.
Hlavní příčinnou je tzv. reflux – zpětný proud krve, kterému by měly bránit žilní chlopně. Pokud jsou nefunkční, žilní stěna není schopna dlouhodobý tlak vydržet a rozšíří se, vznikne varix.
Jak se léčí?
● Tlakové punčochy: Dočasné stlačení povrchových žil vede k ústupu otoků a zlepšení krevního toku.
● Skleroterapie: Lékař vstříkne do nemocné žíly speciální látku, která způsobí její uzavření.
● Flebektomie: Odstranění křečových žil z malých řezů. Moderní medicína chirurgickou léčbu upozaďuje, preferuje laserovou terapii.
● Laserová terapie: Ošetření probíhá bezkontaktně, přes neporušenou kůži.
● Léčba teplem: Pomocí radiofrekvenčního proudu dochází k zatavenía zániku křečové žíly.
Kolik to stojí?
Léčba křečových žil může být velmi nákladná. Je to ovšem velmi individuální. Kompletní operace stojí průměrně 15 000 – 17 000 Kč. Skleroterapie, která vyhlazuje tzv. fialové metličky, vyjde kolem 1000 Kč, ale ráda se kombinuje s laserem, který vyjde na další tisícovku. Kdyby pacient preferoval kompletní laser, zaplatí až 7000 Kč.
Účinné babské rady
● Pohanka: 2 lžičky pohanky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj pijte 2krát denně.
● Vodoléčba: Ráno a večer sprchujte nohy nejprve 2 minuty teplou vodou, pak půl minuty studenou. Opakujte alespoň 4krát. Končete minutovou studenou sprchou.
● Jalovcový olej: Do 1 dl olivového oleje nebo tzv. nosiče kápněte 5 až 10 kapek jalovcového éterického oleje. Pravidelně masírujte nohy.
● Nohy na zeď: Pocit těžkých a unavených nohou pomůže zahnat odpočinek s nohama nahoře. Lehněte si zadečkem ke zdi a nohy si o ni opřete.
● Kaštanový gel: Nohy si na noc namažte gelem z jírovce maďalu – koňského kaštanu.
KAUZA IVETA BARTOŠOVÁ: Vše o zpěvačce na Ahaonline.cz čtěte ZDE, na Blesk.cz ZDE.