50 let od natáčení Nemocnice na kraji města: Tajemství skutečného špitálu
Proslavil ji především legendární televizní seriál Jaroslava Dietla, zahrála si ale také v české detektivce Diagnóza smrti. Nemocnice v Mostě byla ve své době jedním z nejmodernějších zařízení v Československu. Letos slaví padesát let.
Kdo by neznal nemocniční pokoj lékařů Štrosmajera, Blažeje, Čeňkové, či chodby, po kterých se procházely sestry Ina i Marta Huňková? Vně i uvnitř byl špitál pro filmaře ideální. „Byl to rok od zprovoznění nové nemocnice, která byla velmi moderní. Například jsme přišli mezi prvními s tzv. roaming in systémem, kdy je novorozenec po porodu umístěn do blízkosti matky. I to se objevilo v seriálu,“ vzpomíná lékař Jiří Kuneš, který zde pracuje od jejího založení v roce 1975. Budova nahradila původní špitál, který ustoupil těžbě uhlí a stále je jednou z nejdůležitějších na severu Čech. „Jsme druhou největší nemocnicí v Ústeckém kraji. Máme 787 lůžek a za dobu své existence jsme hospitalizovali 22 136 pacientů,“ vypočítává ředitel Pavel Markalous.
Strojovna času
Jedním z nejdéle sloužících pracovníků nemocnice je Petr Čondl (75). Nastoupil hned po otevření a dodnes seřizuje na dva tisíce hodin. „Je tu původní stroj, na dálku můžu seřídit čas na jakémkoliv oddělení. Někdy je ale potřeba vzít štafle a zajít to udělat ručně,“ popsal. O starý orloj už projevilo zájem i mostecké muzeum.
Nemocnice na kraji města. Jedna z nejslavnějších televizních smrtí a ocenění kultovního seriálu v zahraničí
Potrubní pošta
Součástí nemocnice je dnes už historická potrubní pošta. Ještě loni fungovala jako takový starodávný internet. „Ve speciální kapsli se přepravovaly lékařské zprávy, recepty, rentgenové snímky, došlo ale k vyhoření důležité součástky,“ vysvětlil šéf techniky Jan Toman. Systém čeká renovace a využití pro přesun vzorků a biologického materiálu.
Filmy i přednášky
O výjimečnosti nemocnice svědčí i kinosál, který se nachází v budově B. Stará promítárna, kterou využívali lékaři například pro přednášky, je dodnes plně funkční. „Součástí je i jeviště s plátnem a také místo, ze které se dá promítat,“ upřesnila Eva Caklová ze správy majetku Krajské zdravotní, pod kterou mostecká nemocnice spadá.
Štrosmajer, Blažej, Sova...
Seriál Nemocnice na kraji města vypráví o osudech zdravotnického personálu i pacientů. Autorem scénáře byl Jaroslav Dietl a režie se chopil Jaroslav Dudek, který do rolí obsadil herecké hvězdy, jako byl Miloš Kopecký, Josef Abrhám, Eliška Balzerová nebo Josef Vinklář. Filmaři využili exteriéry i vnitřní část ortopedie. „To bylo ještě s Karlem Högerem v roli primáře Sovy,“ vzpomíná Jiří Kuneš. Po půl roce ale herec zemřel a musel být nahrazen slovenským kolegou Ladislavem Chudíkem. Jeho výstupy pak museli natočit ve filmových studiích.
Eliška Balzerová: Alžběta z Nemocnice na kraji města a její život