Jste na dně? Využijte záchranný kruh státu: Na co všechno máte nárok?
Jste na dně a už nevíte kudy kam? Topíte se v problémech? Využijte záchranný kruh státu pro bezvýchodné situace. Přesvědčte se, že opravdu pobíráte všechny dávky, na které vám může vzniknout nárok.
Přídavek na dítě
Zvýší snahu pracovat Přídavek na dítě se poskytuje jen rodinám s nižšími příjmy. Nárok tak na něj mají rodiny, které mají příjem nižší než 3,4násobku životního minima. Započítává se přitom příjem všech lidí, kteří žijí ve společné domácnosti. Částka, kterou je možné získat, se liší podle věku dítěte (čím starší, tím je částka vyšší) a podle toho, jestli má alespoň jeden z rodičů příjmy ze zaměstnání nebo podnikání přinejmenším ve výši životního minima jednotlivce. Pro »pracovně aktivní« je přídavek o 500 korun vyšší než v základní variantě. Do »pracovních« příjmů se započítávají i dávky, které je nahrazují (např. peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské, ošetřovné apod.) Pozor! Přídavek na dítě je možné žádat až tři měsíce zpětně. Příjmy domácnosti je nutné dokládat za každé kalendářní čtvrtletí.
Rodičovský příspěvek: Více peněz v kratší době
Na rodičovský příspěvek ve výši 350 000 korun mají nárok všechny maminky, které porodily dítě letos nebo v roce 2024. Maminky, které porodily v roce 2023, budou stále pobírat »starou« částku ve výši 300 000 Kč. Zvýšení částky o 50 000 korun je ale vykoupené kratší dobou, po kterou je možné ji brát. Místo dosavadních čtyř let musí rodiče sumu vyčerpat do tří let věku dítěte. Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství.
Čerpat ji mohou maminky a za splnění určitých podmínek i otcové. Maminky, které na mateřskou nemají nárok (např. nezaměstnaní, studenti nebo podnikatelé bez dobrovolně hrazeného nemocenského pojištění), nastoupí rovnou na rodičovskou dovolenou a začínají pobírat rodičovský příspěvek. Bere se jen na nejmladší dítě v rodině. Kdo čerpá rodičovský příspěvek a nestihne ho kvůli narození nového miminka vyčerpat, může si požádat po porodu o jeho jednorázové proplacení. Podmínkou ale je, že alespoň jeden z rodičů vydělává (je možné mu stanovit denní vyměřovací základ) nebo je OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná).
Babiš v Blesku: poplatky pro ČT a rozhlas zrušit. Obě média spojit
Je nutné si požádat
O příspěvek je nutné si požádat na odboru státní sociální podpory příslušného kontaktního pracoviště úřadu práce podle místa trvalého bydliště. Jde to ale i online na webu jenda.mpsv.cz.
Rada: Pokud pobíráte mateřskou, tak je dobré podat žádost zhruba ve čtyřech měsících věku dítěte. Vyřízení totiž nějakou dobu trvá. Žádat jde i zpětně, ale maximálně o tři měsíce.
Částka závisí na výdělku
Maximální částka se odvíjí od vašich předchozích příjmů ze zaměstnání. Zjednodušeně řečeno ale nemůžete brát vyšší částku, než byla vaše »mateřská«. Maximum, které můžete brát je 57 036 Kč. Dosáhnou na ni ale jen matky s předchozím měsíčním příjmem minimálně 82 000 Kč. Pobíranou částku lze jednou za tři měsíce změnit (formulář Volba výše rodičovského příspěvku).
Příspěvek práci nebrání
Během pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat. Zároveň ale musíte zajistit péči o své dítě jinou zletilou osobou. U dětí mladších než dva roky si musíte hlídat délku doby, po kterou jsou v jeslích nebo školce. Tato doba nesmí překročit 92 hodin v měsíci, jinak můžete o rodičovský příspěvek přijít.
Babiš o platech politiků: Prezident Pavel vetem překvapil. Peníze zákonodárců chce opět zmrazit
Celý článek naleznete v tištěné podobě Deníku Aha! (4. 3. 2025)