Karel Helfer jezdí na Matějskou pouť už 44 let - Já jsem kolotočář! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. března 2023

Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt

Karel Helfer jezdí na Matějskou pouť už 44 let - Já jsem kolotočář!

Bratři Karel a Antonín Helferové pocházejí z osmnácti dětí a s poutí jezdí od narození. Jejich rod je příbuzný s Berousky, Třískovými, Lagronovými a Šimky.
Bratři Karel a Antonín Helferové pocházejí z osmnácti dětí a s poutí jezdí od narození. Jejich rod je příbuzný s Berousky, Třískovými, Lagronovými a Šimky. (Aha! – Josef Mašek)

PRAHA – Kolotočář každým coulem! Pro Karla Helfera (51) je objíždění poutí s kolotočem to nejkrásnější v životě. Sám pochází z osmnácti dětí a má padesát neteří a synovců. Jeho rodina baví lidi na Matějské pouti neuvěřitelných 44 let!

Život »světskejch lidí« je pro Karla Helfera láska a radost. Od února do počátku listopadu každý rok se svojí širokou rodinou harcuje po poutích v Praze a jejím okolí. Přesto ho to pořád baví. „Máme to v krvi, prostě jezdíme světem. Naši příbuzní cestují i do Ruska, Bulharska nebo Polska. Klid nemáme ani v zimě, opravujeme atrakce a děláme technické kontroly. Přes zimu bydlíme v baráku, teď jsme v maringotkách,“ popsal Helfer, jehož rodina vlastní 21 atrakcí. Dnešní moderní maringotky se ale od těch původních pořádně liší. Na střeše ční satelit, v kuchyni šplouchá myčka nádobí a nechybí ani dětský pokojíček.

V maringotkách vládnou pevnou rukou ženy, které se starají o děti, vaří a odpoledne prodávají lístky v pokladně. Ženy navíc drží i rodinnou kasu. „Vyrůstáme v tomhle prostředí odmalička, nemohly bychom žít jinak. Většinou jsme taky ze světskejch,“ vysvětlila snacha Karla Helfera Maruška.

Nejoblíbenější zálibou i prací pana Helfera je péče a drezúra koní, které vlastní. „Projížďky na koních jsou na poutích oblíbené. Stálicí jsou lochneska, klasické houpačky, řetízkový kolotoč a střelnice,“ dodal Helfer.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.