»Brouci« na přechodu: Jak vznikla nejslavnější fotka?
Je jen málo fotografií, které zná takřka celý svět. Snímek, který dnes slaví 55 let a posloužil jako obal alba Abbey Road kapely Beatles, k nim ale bezesporu patří. Koneckonců, někteří hudební experti jej co do důležitosti dokonce přirovnávají k Moně Lise od mistra da Vinciho!
Ten motiv má v hlavě zarytý i nefanoušek »Brouků «. Čtveřice muzikantů z Liverpoolu – John Lennon (†40), Ringo Starr (83), Paul McCartney (82) a George Harrison (†58) – kráčí přes přechod před londýnským nahrávacím studiem Abbey Road. Vtipné je pozadí celého snímku, který si vymyslel McCartney a který realizoval fotograf Iain Macmillan (†67).
Paul McCartney – Jak ustál kariéru po rozpadu Beatles a stal se nejúspěšnějším skladatelem všech dob
Ten měl tehdy na cvaknutí jen 10 minut, po něž byl přítomný policista schopen zastavit dopravu, zatímco se umělec ze štaflí snažil o co nejlepší záběr. Macmillan těsně před polednem pořídil celkem šest záběrů, které po vyvolání filmu McCartney zkoumal lupou, než se rozhodl pro pátý snímek pro obal desky. A z přechodu tak nevědomky učinil turistickou atrakci, která dodnes láká davy fanoušků!
„Neměli jsme tušení, že vytváříme ikonický obal alba,“ zavzpomínal výtvarník John Kosh (79), který si prosadil, aby na obalu alba nebylo nic kromě fotky. „Byli největ ší kapela na světě, co byste tam chtěli napsat, aby to nebylo zbytečné?“ stojí si za svým. Dodnes jde o jediné album vydané v Británii, které se pyšní takto »holým« obalem!
Indický guru Mahariši Mahéš Jógi a Beatles
Poslední počin
Samotné album Abbey Road vydalo kvarteto až 26. září 1969, šlo o jejich 11. společný a současně poslední počin, rok nato se Beatles rozpadli. Posluchači jej v roce 2009 označili za jejich nejlepší, koneckonců se na něm nacházejí hity jako Come Together či Here Comes the Sun.