Svěrák přišel o dlouholetého kamaráda: Odešel táta Kolji! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Svěrák přišel o dlouholetého kamaráda: Odešel táta Kolji!

Zdeněk Svěrák.
Zdeněk Svěrák. (Martin Přibyl, archiv)

Smutná zpráva nejen pro karlovarský festival a vůbec svět českého filmu, ale speciálně i pro Zdeňka Svěráka ( 88). V neděli zemřel filmový producent, příležitostný herec a Svěrákův dlouholetý kamarád Jan Jíra (†87).

Seznámili se ještě v dobách hluboké normalizace, kdy Jíra pracoval v Domě osvěty v Lounech, kde také žil a zemřel. „Honzo, díky za všechno. Budeš nám všem moc chybět. Účast rodině a všem blízkým,“ oznámil na sociálních sítích lounský zastupitel Pavel Janda.

Nadšený filmový fanda a zakladatel Československé federace filmových klubů chtěl být hercem, avšak neměl moc silné hlasivky. Svěrák mu ale splnil sen a ve filmu Nejistá sezona (1987) ho se Smoljakem obsadili alespoň do roličky manžela gynekoložky, která stále říká zlatý prciny.

Seroš X: Stopy Járy Cimrmana

Video se připravuje ...

Zahrál si také léčitele Skálu ve filmu Akumulátor 1, který v roce 1994 režíroval Zdeňkův syn Jan Svěrák (59). A Jíra se zase zasloužil o vznik jeho oscarového Kolji (1996)! Po sametové revoluci totiž působil jako filmový distributor a v roce 1995 inicioval vznik společnosti Cinemart a. s., v jejímž čele stál až do roku 2004. Jako koproducent se tak podílel nejen na Koljovi, ale i na filmových Samotářích nebo černé komedii Jedna ruka netleská.

Českej biják: Kolja

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.