Návrat legendy! Sláva díky Tomáši Holému (†22) | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Návrat legendy! Sláva díky Tomáši Holému (†22)

1977: Tomáš Holý ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. V ruce drží hrneček s Červenou karkulkou.
1977: Tomáš Holý ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. V ruce drží hrneček s Červenou karkulkou. (Foto Aha! – K. Moravcová, Thun 1794 a.s. a archiv J. Laštovičky)

„Všichni jedou na hory, všichni mají tátu, jenom já nemám ani psa.“ Touhle větou si stěžoval legendární Tomáš Holý (†22) ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku na svůj život. A všimli jste si, co držel v ruce? Hrneček s Červenou karkulkou uměleckého designéra porcelánu Jiřího Laštovičky (75) z Mníšku pod Brdy!

Jiří Laštovička je téměř padesát let spojován s karlovarským porcelánem společnosti Thun 1794 a.s. Pro české domácnosti navrhoval pod touto značkou hrnečky a talíře, které dodnes máme někteří ve svých kredencích. Při pohledu na šálek právě s Karkulkou si mnozí vybaví své dětství.

První počin

„Byla to vůbec první věc, kterou jsem pro Thun jako začínající mladý designér navrhl,“ vzpomíná Laštovička. Tento pohádkový motiv zažil svůj boom po roce 1975. Po nějaké době však zájem o tyto hrnky utichl a holku s červeným čepečkem vystřídal Krteček. Nový život pomohl sérii s Karkulkou vdechnout až syn pana Jiřího Jan (45). Populární dekor graficky jen nepatrně upravili a společně s novorolskou porcelánkou uvedli znovu na trh.

1977: Tomáš Holý ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. V ruce drží hrneček s Červenou karkulkou.

Pomáhal v patnácti

„Tátovi jsem pomáhal už jako patnáctiletý. V kanceláři měl počítač s velkou obrazovkou a já se tam pokoušel jeho návrhy převést do elektronické podoby,“ poznamenal Jan, který po něm výtvarné nadání zdědil a směle kráčí v jeho šlépějích. Dnes dekoruje otcem navrhnuté tvary, nejvíce mu však přirostly k srdci kreslené motivy pro dětský porcelán.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.