Senátoři chtějí metály např. pro Kubišovou či Kuberu: Dočkají se Mašínové? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Senátoři chtějí metály např. pro Kubišovou či Kuberu: Dočkají se Mašínové?

Marta Kubišová
Marta Kubišová (D. Kundrát, M. Hykl, M. Pátek, P. Machan)

Kdo si zaslouží metál? O tom rozhoduje prezident. Ten může vyslyšet i některé návrhy z Parlamentu nebo od veřejnosti. Senát včera schvaloval seznam, na kterém jsou třeba Marta Kubišová (80), Karel Schwarzenberg (85) nebo kontroverzní odbojová skupina bratří Mašínů.

Seznam lidí, kteří si podle představitelů horní komory zaslouží ocenit státním vyznamenáním, čítal bezmála stovku jmen. Jenže prezidenti většinou vyznamenají kolem tří desítek osob. Je tedy téměř stoprocentní, že i kdyby Petr Pavel (61), který letos bude udílet metály k příležitosti státního svátku 28. října vůbec poprvé, vyslyšel návrhy zákonodárců, na všechny ze seznamu se nedostane. Jednání Senátu se ale včera protáhlo, a tak nebylo do uzávěrky tohoto vydání jasné, kdo nakonec v seznamu, který poputuje na Hrad, zůstal, a kdo ne. Senátoři navrhli na nejvyšší vyznamenání Řád bílého lva hned dva bývalé předsedy této komory. A to Petra Pitharta (82, KDU-ČSL) a Jaroslava Kuberu (†72).

Marta Kubišová a Bořek Slezáček, hvězdy psího festivalu Blesk tlapky: Co vás čeká?

Video se připravuje ...

Větší pozornost ale budí další pokus o vyznamenání odbojové skupiny bratří Mašínů. Je to už takový kolorit, kdy jsou její členové navrženi prezidentovi na vyznamenání a ten tento návrh zamítne. Tak to bylo za Miloše Zemana (78) a neočekává se, že by se to za Pavla mělo změnit. Ten se totiž ještě před zvolením hlavou státu stavěl proti metálu pro bratry Josefa a Ctirada. „Nemohu se smířit s tím, že zabili policejního strážmistra Honzátka, který byl omámen a nekladl jim odpor,“ řekl už dříve Mf Dnes. Koho naopak metálem ocenit chce, je jejich sestra Zdena Mašínová ml., která to sama potvrdila webu Aktuálně.cz.

Marta Kubišová na psím festivalu Blesk tlapky: Podepsala petici!

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.