Nový převratný lék: Odvrací slepotu po injekci | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 4. června 2023

Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav

Nový převratný lék: Odvrací slepotu po injekci

Nový lék přinese naději
Nový lék přinese naději (Shutterstock)

Lékaři v Česku před měsícem vůbec poprvé aplikovali novou biologickou léčbu proti vlhké formě věkem podmíněné makulární degenerace. Pokud se lék nasadí včas, může odvrátit slepotu. Vrátit zrak zcela do normálu zatím nelze, ale bez léčby dochází až k jeho ztrátě. Tato choroba je nejčastější příčinou slepoty v rozvinutých zemích.

A jak se onemocnění projevuje? „První obtíže jsem začal pozorovat asi před třemi měsíci, kdy jsem měl pocit zhoršeného komfortu vidění. Musel jsem více zaostřovat, začal jsem hůře číst titulky v televizi. Pak se objevil flíček v levém oku,“ popisuje Jaroslav Forman (77) z Berouna. Protože je sám lékař, věděl, že musí hned jednat.

„Zkontaktoval jsem svého očního lékaře, který mi diagnostikoval věkem podmíněnou makulární degeneraci,“ dodal Forman. Měl štěstí, protože se právě objevila možnost zcela nového léčebného postupu. „Jsem ráda, že máme nyní možnost nabídnout pacientům zcela nový lék, který by mohl nejen zlepšit jejich zrak, ale také snížit zátěž při léčbě menším počtem injekcí,“ řekla Aha! vedoucí lékařka oční kliniky Lexum Praha Budějovická MUDr. Martina Rubešová. Právě ona aplikovala léčbu i panu Formanovi, prvnímu pacientovi, jenž ji u nich podstoupil.

Zákrok se provádí tak, že lék se vstříkne injekcí přímo do sklivcového prostoru. Nová léčba kombinuje dvě vysoce účinné látky, které se vzájemně doplňují a napomáhají zastavit rozvoj onemocnění. Dobrá zpráva je, že na některých klinikách hradí zákrok zdravotní pojišťovny. Tato kúra je mnohem výhodnější a i šetrnější. I po ní však zůstává pacient nadále pod lékařským dohledem. „Do roku 2003 jsme museli pouze sledovat, jak naši pacienti přicházejí o zrak a stávají se z nich prakticky slepci. Dnes je možné léčbou nemoc nejen zastavit, ale zlepšit subjektivní vidění a nově i prodloužit intervaly mezi injekcemi,“ pochvaluje si primář oční kliniky Lexum MUDr. Ivan Fišer. A jak dodává, klíčové je nemoc odhalit a začít s biologickou léčbou co nejdříve.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.