Režisér Juraj Jakubisko (†84): Scénář obřího pohřbu s prezidentem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Režisér Juraj Jakubisko (†84): Scénář obřího pohřbu s prezidentem

Václava Klause a Juraje Jakubiska pojilo dlouholeté přátelství.
Václava Klause a Juraje Jakubiska pojilo dlouholeté přátelství.  (M. Pekárek, D. Kundrát, J. Koťátko, D. Malík, M. Rušinová, reprofoto ČT)

Potěšil svými filmy miliony lidí po celé Evropě. S Jurajem Jakubiskem (†84), který v pátek zemřel, se bude rodina a příznivci loučit na výsostném místě. Mše proběhne v katedrále svatého Víta v sobotu 4. března od 13 hodin.

V říjnu 2019 se zde loučila rodina a veřejnost s Karlem Gottem. Naštěstí je posvátné místo české historie schopné pojmout značné množství lidí. Na mši za Juraje Jakubiska se očekává velká účast jeho vděčných diváků jak ze Slovenska, tak z České republiky.

Mynář vozil stromky hradním náklaďákem, kdo platil? A loučení s Jakubiskem

Video se připravuje ...

Poklona od Klause

Neměl by chybět rodinný přítel, exprezident Václav Klaus (81). „Byl filmovým kouzelníkem,“ ocenil Jakubiskovo umění Klaus. Sleduje ho již půl století. „Velký člověk, úžasný filmař a dobrý přítel,“ dodal s respektem. Ocenil také výtvarné počiny Juraje Jakubiska. „Obrazy i malované deníky a scénáře jsou mimořádné,“ dodala bývalá hlava státu. Klaus ještě připomněl, jak obětavě o manžela pečovala zejména v posledních deseti letech od transplantace srdce, ke které se ještě před rokem přidala rakovina, jeho milovaná manželka Deana Jakubisková (64).

Věnec od hlavy státu

Prezident republiky Miloš Zeman (78) se zúčastnit nemůže. „Pan prezident pošle věnec se stuhou prezidenta republiky,“ sdělil deníku Aha! mluvčí Jiří Ovčáček. Pan Juraj Jakubisko byl velice poctěn, když z rukou hlavy státu v roce 2016 převzal na Hradě státní vyznamenání medaili Za zásluhy 1. stupně. Mši bude celebrovat kardinál Dominik Duka (79). Také on se v roce 2012 modlil za Juraje, když se schylovalo k transplantaci srdce a režisér ztrácel síly.

Zemřel Juraj Jakubisko (†84): Slovenský Fellini žil 11 let s transplantovaným srdcem

Video se připravuje ...

Po boji s rakovinou...

Posledních 13 měsíců bojoval Juraj Jakubisko s rakovinou jazyka. Musel mít speciální přístroj na přímou výživu do žíly. Jen pár dní před smrtí 24. února byl na kontrolním vyšetření a dostal dobrou zprávu, že se nádor zmenšuje. „Zdravotní stav se zlepšoval. Přesto nás Jurajko v pátek opustil...“ plakala vdova Deana.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.