Petr Svoboda (48) si luxusní dům po tátovi nechá: Proč změnil názor? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 13. srpna 2022

Svátek slaví Alena, zítra Alan

Petr Svoboda (48) si luxusní dům po tátovi nechá: Proč změnil názor?

Syn Karla Svobody (†68) Petr: Neprodejné dědictví!
Syn Karla Svobody (†68) Petr: Neprodejné dědictví! (M. Pekárek, M. Hykl, archiv)

Syn největšího českého hitmakera Petr Svoboda se marně snažil prodat překrásnou vilu v Jevanech, kterou zdědil po tragicky zesnulém otci Karlu Svobodovi (†68). Zjistil, že má pro něho daleko větší hodnotu, než 75 milionů korun, které za stavení u rybníka původně požadoval. Z nabídky realitní kanceláře už byla nabídka stažena, dům není na prodej.

Velkolepou secesní vilu hudební skladatel miloval a byl na ni patřičně hrdý. Sice se před jejím vchodem před 15 lety pod vlivem těžkých depresí zastřelil, takže syn Petr má na dům i velmi tragické vzpomínky, ale i to se dá časem překonat. Důležité je, že vila, zahrada a všechno kolem je stále prodchnuto duchem geniálního skladatele, pro něhož Jevany znamenaly alfu i omegu zázemí jeho tvorby.

Richard Müller: Divoká minulost plná závislostí

Video se připravuje ...

„Jsme tady všichni moc rádi, že pan Svoboda už vilu neprodává a moc doufáme, že u toho zůstane,“ řekl Aha! Svobodův soused a dodal: „Víte, i těch 75 milionů, které se všem zdají strašně moc, je málo. Ta vila má totiž nevyčíslitelnou hodnotu. I kdyby ji prodal s tím nádherným pozemkem u rybníka za 150 milionů, je to pořád málo!“ A má pravdu! Rodinné stříbro se přece neprodává, to se dědí z generace na generaci, a každá z nich ho má vždycky jenom na čas půjčené. Petru Svobodovi to zřejmě došlo. Prodej vily se zastavěnou plochu 605 m², zahradou o rozloze 3235 m² a ovocným sadem o rozloze 3899 m² zastavil. Naopak v ní teď se svojí rodinou šťastně žije dál a tráví příjemné chvíle vzpomínkami na otce, neboť se rozhodl, že příští rok k jeho nedožitým 85. narozeninám vyjde kniha, jejímž bude on sám autorem.

Nešťastné osudy

Svobodovu vilu si roku 1903 nechala postavit spisovatelka Gabriela Preissová (†84). Navrhl ji slavný secesní architekt Josef Fanta (†97), který je mimo jiné i autorem památkově chráněné budovy hlavního nádraží v Praze (tzv. Fantova budova). Dům v sobě ovšem nese poměrně nešťastnou karmu – Gabriele Preissové tu zemřel manžel na rakovinu krátce po nastěhování, sama spisovatelka jí trpěla také. Dalším majitelem byl psychiatr, profesor Vondráček, kterého rovněž skolilo nádorové onemocnění. Na stejnou nemoc zemřela i milovaná žena Karla Svobody Hanka, zvaná Šiška (†46). A bohužel také Svobodova dcerka z druhého manželství s Vendulou Klárka 4,5), ta měla leukemii.

Matěj Ruppert: Karel Svoboda mi dal dárek za statisíce!

Video se připravuje ...Přečtěte si
mazanykralicek
7. 8. 2022 • 14:06

illene a miroslava13 naprostý souhlas...bohužel - nejlépe bude prodat

illenne
7. 8. 2022 • 12:25

Přestože je dům hezký, krásná zahrada, tak chtít za to 75 milionů je nekřesťanské. Už to, že se dosud neprodal a před tím ani za nižší cenu o něčem svědčí. Druhá věc je, že ten dům nemusí být zdravý, dost jeho obyvatelů, kteří v něm kdy bydleli onemocnělo onkologickým onemocněním. Může to byt vše v půdě pod domem a prosakuje do domu.

miroslava13
7. 8. 2022 • 10:14

ten barák je zakletej. kdoví, z čeho je postavený, jestli tam něco neuniká nějaký radon či co. já bych ho ani zdarma nechtěla. Navíc ůdržba domu a zahrady to aby si platil lidi, sám to nemůže zvládnout. chápu, že se ho chtěl zbavit.

Tomáš Maděra
6. 8. 2022 • 17:26

Dům nabízí x let, nejdříve za 37, později 75,naposledy před 14 dny na sreality za 53 milionů. Krásný dům, ovšem na depresivním místě.

zuzakirsch
6. 8. 2022 • 15:58

Měl nesmyslné požadavky na cenu. V dnešní době to je tak za 40 milionů maximálně.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.