Vaculík řešil spor o nošení hidžábu: Jak to bylo doopravdy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Vaculík řešil spor o nošení hidžábu: Jak to bylo doopravdy

Deset příběhů, které otřásly českým školstvím aneb Ochránce, nový seriál České televize v hlavní roli s Lukášem Vaculíkem
Deset příběhů, které otřásly českým školstvím aneb Ochránce, nový seriál České televize v hlavní roli s Lukášem Vaculíkem (ČT)

I předposlední díl seriálu Ochránce s názvem Hidžáb se inspiroval skutečnými případy. Zatímco studentka teplického gymnázia našla ve sporu o nošení muslimského oděvu zastání u spolužáků i ředitele, při zákazu hidžábu na pražské střední škole ve prospěch somálské dívky zasáhl až Nejvyšší soud.

Ostře sledovanou kauzu rozpoutalo v roce 2013 rozhodnutí ředitelky střední zdravotnické školy Ruská Ivanky Kohoutové (65) zakázat při teoretické výuce jakékoli zahalování obličeje. Somálská studentka ošetřovatelství Ayan Jamaal Ahmednuur kvůli zákazu nosit tradiční muslimský oděv ze školy odešla a později u soudu požadovala odškodné 60 tisíc korun a omluvu.

Nejlepší přítel Lukáš Vaculíka aneb jak se hledá psí hvězda

Video se připravuje ...

Sedm let soudů

V roce 2017 rozhodl okresní i odvolací soud ve prospěch školy, později však studentka přece jen našla zastání. „Zákaz nošení pokrývek hlavy studentkám muslimského vyznání při teoretické výuce ve škole není odůvodněn legitimním cílem. Skutečnost, že způsob vázání hidžábu je v naší společnosti cizorodým prvkem, neznamená porušení norem společenského chování, mravnosti, respektive morálky,“ odůvodnil v prosinci 2019 rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Pavel Tomíček. Sama studentka ale později svou žalobu kvůli výhrůžkám smrtí vůči své osobě stáhla.

Slušné děvče

Opačný přístup než Kohoutová v roce 2016 zaujal ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman. Toho veřejnost vyzývala k vyloučení studentky z Jemenu Eman Ghaleb kvůli tomu, že na sociálních sítích obhajovala svou víru. Ve škole se tehdy vzedmula vlna podpory přímo od velké části pedagogického sboru, spolužáci dokonce na její podporu natočili klip. „Je to slušné a bystré děvče. Na podzim 2015 jsem žákyni udělil pochvalu ředitele školy za dobrovolnickou práci přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní. Z toho je snad zřejmé, jak o ní smýšlím,“ uvedl po vlně nenávistných zpráv Bergman.

Lukáš Vaculík v novém filmu Ten, kdo tě miloval: Na stará kolena vzplanul! Nejen láskou

Video se připravuje ...Přečtěte si
yokky
1. 11. 2021 • 13:15

🐖🐖🐖🐖­🐖🐖🐖🐖🐖🐖­🐖🐖🐷🐷🐷🐷­🐷🐷💩💩💩💩­💩💩💩💩💩🤣­🤣🤣🤣🤣🤣

laskava
1. 11. 2021 • 11:22

ČT1 opět nezklamala. Takhle překroucená pravda se hned tak nevidí. Kdo chce, dohledá si, jak to skutečně bylo.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.