POPELKU ŠMÍROVALA STB: Co na Šafránkovou komunisté našli? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. ledna 2022

Svátek slaví Miloš, zítra Zora

POPELKU ŠMÍROVALA STB: Co na Šafránkovou komunisté našli?

Těžko říct, jestli Libuše Šafránková (†68) věděla, že ji sledovala StB.
Těžko říct, jestli Libuše Šafránková (†68) věděla, že ji sledovala StB. (Martin Hykl)

Až po nečekané smrti Libuše Šafránkové (†68) vyšlo najevo, že ji sledovala Státní bezpečnost! Popelka a její rodina se dostaly do hledáčku jejích agentů v roce 1985, kdy sledovali vysoce postaveného úředníka z ambasády NSR – tehdejšího západního Německa.

Hereččino jméno se podle zjištění deníku Aha! objevuje ve svazku s krycím jménem Obora. Jeho součástí je záznam číslo 1, v němž nadporučík Jan Pánek popisuje pobyt pracovníka západoněmecké ambasády s rodinou na Benecku. Proč by s tím měla mít Popelka cokoli společného?

Tatiana Dyková na pohřbu Šafránkové: Věděla přesně, co chce

Velmi dobře se s ním znala, stejně tak její sestra Miroslava Šafránková (63) alias Borůvka z Básníků, která už v té době byla provdaná v západním Německu za filmového producenta Ludwiga Steina.

Volno v horách

Bylo úterý 2. dubna, když sestry Šafránkovy přijely do Krkonoš. „Na Benecko přicestovala k soukromému ubytovateli Josefu Urbancovi herečka Libuše Šafránková se svou sestrou, která je provdána v NSR. Přijely společně vozidlem Ford SPZ WI-ZX 555. Jedná se o známého ubytovatele a ubytoval je ve svém rodinném domku v pokoji hned u vchodu do domku,“ píše se ve svazku StB z Archivu bezpečnostních složek. Sledovaný pracovník německé ambasády (jméno svazek neuvádí – pozn. red.) přijel s celou rodinou k Urbancovým o dva dny později.

Udání na 3 strany

Estébáci důkladně popsali vše, co viděli. „Jinak pracovník ZÚ i rodinní příslušníci se neustále stýkali s Šafránkovými. Pramen se dozvěděl, že jedna ze sester je provdána za filmového producenta v NSR, nyní tam navštěvuje ekonomickou školu,“ stojí mimo jiné v třístránkovém dokumentu. Jinde už se jméno sester Šafránkových neobjevuje. Miroslava na dotaz zda ví, že ji se sestrou sledovala v 80. letech StB, do uzávěrky dnešního vydání Aha! nereagovala.

Poslední cesta Libuše Šafránkové (†68): Potlesk při vynášení rakvePřečtěte si
mbmb
21. 8. 2021 • 11:31

Dnes je 21.8. !!! Pěkně zaměření pod koberec No sudruh Jakeš a spol zalovali a požádali Březneva ať je udrží u koryta!!! To je ta skutecnost

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.