40 let od tragédie. Bratr Schelingera (†30) Milan: Předpověděl jeho smrt | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

40 let od tragédie. Bratr Schelingera (†30) Milan: Předpověděl jeho smrt

Bratr zesnulého Jiřího Schelingera Milan
Bratr zesnulého Jiřího Schelingera Milan (Reprofoto ČT, archiv)

Majitel jednoho z nejvýraznějších hlasů v historii našeho rocku by přesně dnes oslavil 70. narozeniny. Navíc od tragické smrti Jiřího Schelingera (†30) letos uplyne 40 let. A to si především uvědomuje Milan Schelinger (69), bratr interpreta hitu Holubí dům, který nejenom že převzal Jiřího repertoár, ale disponuje i stejně charismatickým hlasem a výrazem.

Jste zpěvák, kytarista, skladatel, malíř a umělecký kovář, kterého už nadosmrti bude svazovat bratrská láska. Jiří by dneska slavil 70. narozeniny a zároveň letos v dubnu to je už 40 let, co se utopil v Dunaji. Už je rána zahojena?

„Dnes je zahojena, ale jizva zůstane provždy. Je to složitý. Já jsem odsouzenec, brácha je oběť. Je mrtvý, ale já tu káru s jeho mrtvolou táhnu pořád dál. Protože dělám muziku a nejsem třeba kominík, jsem tím stále poznamenaný.“

Určitě jste k bratrovu nedožitému jubileu něco plánoval.

„S Jaroslavem Topercerem jsme chystali vzpomínkový koncert v 02 areně, to by se bratrovi tak líbilo. Na něm jsem měl vystoupit já se svým Milan Schelinger Band a bráchovými hity. A s Jirkovými písničkami měli vystoupit i jeho kolegové, mladí zpěváci, plánovalo se zpívat a vzpomínat. Ke koncertu měla vyjít i reedice knihy Jiří Schelinger “Život a...“, kterou jsme napsali a vydali s Petrem Bošnakovem v roce 1994. A je to smutný. S koncertem je kvůli covidu amen, knížka ale vychází, tak snad budou mít bráchovi fanoušci radost.“

Na rozdíl od Jirky, který z instalatérského učňáku zběhl po dvou letech.

„Ano. Potom jsem se ale poctivě vyučil zámečníkem a také si odkroutil základní vojenskou službu. My jsme do těch čtrnácti patnácti vyrůstali pořád spolu. Až potom, když utekl z toho učení a začal hrát s kapelama, jsme se od sebe tak nějak začali vzdalovat.“

On byl odjakživa rebel a neřízená střela. Za své počínání v roce 1968, kdy se postavil proti vpádu sovětských vojsk, byl ve vazbě, kde se pokusil o demonstrativní sebevraždu.

„A tak jel šupem na psychiatrii, což je běžný postup, a nakonec na tom ještě vydělal. Po propuštění z léčebny v Bohnicích totiž dostal vysněnou modrou knížku a tím získal dvouletý náskok na cestě k popularitě.

Až do jeho 30 let. Do té doby, než Jiří odjel do Bratislavy natočit pro televizi na playback svůj filmový hit Což takhle dát si špenát. Za dosud nevyjasněných okolností den po natáčení na procházce nočním městem skočil opilý ze Starého mostu do Dunaje a utopil se.

 „Ano. Ten večer jsem maloval doma obraz, na kterém jsem mimoděk surrealisticky ztvárnil mužské nohy, topící se v proudu temné řeky. Jako bych něco tušil.“

Byla to nešťastná náhoda, sebevražda, vražda, zosnovaná Státní bezpečností. Pořád se o tom spekuluje.

„Tehdejší Veřejná bezpečnost se pokusila případ rychle uzavřít a za bratrovo tělo bylo prohlášeno tělo cizího neznámého muže, který měl být z Dunaje taktéž vytažen. Po letech jsem získal pitevní zprávu popisující tělo Jiřího jinak, než ve skutečnosti byl, příčinou smrti měl být údajně infarkt. Totožnost těla nikdy nebyla určena žádným rodinným příslušníkem. Závěr, že se jedná o bratra, byl učiněn na základě zubařské karty. Ale jak to doopravdy bylo, tak to se nikdo nikdy nedoví. Nikdo u toho nebyl, nikdo to neviděl.“

Sourozeneckým poutem jste byl ale svázán natolik, že jste začal žít kariéru předčasně zemřelého bratra.

„Přesně tak. Dal jsem si také celoživotní předsevzetí: dožít život symbolicky i za talentovaného Jiřího a dotáhnout jeho osudem předčasně ukončenou kariéru. S přáteli jsem založil kapelu Jiří Schelinger Revival a začal s písněmi bratra objíždět Česko. Všichni chtěli Holubí dům, Jahody mražený, Šípkovou Růženku, Jsem prý blázen jen nebo René, já a Rudolf. Začal jsem Jirku jeho fanouškům nahrazovat, a tak jsem znovu nahrával, točil klipy a vydával desky. Spolupracoval jsem s Alešem Brichtou na projektu Zemětřesení. Potom jsem ale zjistil, že kapely s názvem Jiří Schelinger Revival jsou na poli české pop music čtyři. A tak jsem z nás udělal Milan Schelinger Band.“

Dnes jste jediným oprávněným nositelem revivalu jména svého bratra. A co jinak?

„Na dům v Nuslích, v němž jsme s bratrem žili, jsem nechal zasadit pamětní desku, a v rodišti každoročně pořádám hudební festival Schelingerův Bousov. Prahu jsem nakonec opustil a usadil se v pošumavské kovárně. Ve volném čase se tak věnuju kovařině a malířství.“

Celý rozhovor najdete v tištěném Aha! 6.3.2021

Schelingerova (†30) žena Alena: Dceři jsem tátovu smrt tajila, pak zdědila dluhy!

Video se připravuje ...



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.