Legendární film Vrchní, prchni! Diváky baví už 40 let! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 5. října 2023

Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš

Legendární film Vrchní, prchni! Diváky baví už 40 let!

Stěrače stírají, ostřikovače stříkají... už 40 let. Výročí komedie Vrchní, prchni!
Stěrače stírají, ostřikovače stříkají... už 40 let. Výročí komedie Vrchní, prchni! (Bontonfilm, Česká televize)

Polívčička byla? Jak milovník žen a nenápadný knihkupec Dalibor Vrána k penězům přišel, to ví už dnes každý milovník legendárních českých komedií. Poprvé nadchl film Vrchní, prchni! diváky před 40 lety.

Nezapomenutelné hlášky, komické skeče, osobitý humor autorů nebo trvalá přízeň diváků. K tomu ikonické vozítko Velorex 16/350 či lechtivá scéna s Dagmar Patrasovou (64) ve sprše. I tím se může chlubit snímek, který poprvé diváky bavil den po Silvestru před 40 lety, 1. ledna 1981. Vrchní, prchni!, byl šestý film Zdeňka Svěráka (84) a Ladislava Smoljaka (†78). Byť šlo o Smoljakovu režijní prvotinu, vynesla mu v roce premiéry hlavní cenu na filmovém festivalu v bulharském Gabrově.

Genzer bez peněz: Jsem minus 4 miliony. A obrovský strach o Libušku Šafránkovou

Video se připravuje ...

Rejža zapojil rodinu

Své malé role si ve filmu užila řada známých tváří, například Ilja Racek (†88) nebo Karel Šíp (75) a Boris Rösner (†55), kteří se nedostali ani do titulků. Natočeny byly i záběry s Vlastimilem Brodským (†81), Janou Brejchovou (80) a Jiřím Suchým (89). Tehdejší ústřední dramaturg Barrandova Ludvík Toman je však kvůli zákazu Suchého nechal vystřihnout. Kromě hvězd Smoljak před kameru postavil takřka celou rodinu – svou maminku, druhou ženu, jejich dcerky... Nejvýraznější roli získal tehdy jedenáctiletý režisérův syn Filip, coby jeden z potomků souseda Pařízka (Zdeněk Svěrák).

Štěstí s nudným ksichtem

Josef Abrhám (81) ve filmu hraje svůdníka ve svízelné finanční situaci, již řeší coby fantom restaurací podvodným kasírováním hostů. „Měl jsem velké štěstí, že s mým nudným ksichtem se mi dostalo kvalitních úsměvných situací. A to ten Svěrák a Smoljak odhadli, že jsem se vzdáleně podobal těm nudným ksichtům, ze kterých jdou úžasné duchaplnosti,“ shrnul autorského dua Abrhám před časem. 

Místa existují, předloha ne

Jedno z míst, která i po 40 letech stále fungují, je hospoda U Dvou koček na pražském Uhelném trhu, dokonce se téměř nezměnila. Za své ovšem vzalo knihkupectví Fišer v Kaprově ulici. Fungovalo od roku 1933, svůj provoz nuceně skončilo na Štědrý den 2016. Naopak zcela smyšlená byla informace, že příběh je podle skutečných událostí. Svěrák film napsal poté, co si jeho samotného spletli s číšníkem. Podobný případ se odehrál v Anglii po II. světové válce, kdy se bývalý číšník ze msty za výpověď vydával za vrchního, než skončil za mřížemi.

Víte, že...

...Svěrákovu filmovou manželku Ernu ztvárnila slovenská herečka Daniela Bakerová (74), která je onou Danielou z písně Morituri te salutant zpěváka Karla Kryla (†49)? Byli si totiž velmi blízcí.

Šafránková na pohřbu Zindulky (†86): Všechno už končí...

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.