Muzikant Jan Smigmator (34): Jsem potomek kata Mydláře | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Muzikant Jan Smigmator (34): Jsem potomek kata Mydláře

Jan Smigmator (34) touží dobýt Ameriku.
Jan Smigmator (34) touží dobýt Ameriku. (Foto Supraphon, archiv J. Smigmatora, ara)

Je skvělý muzikant, od malička miluje swing a jazz. Jan Smigmator (34) pracuje na tom, aby si splnil velký sen – chce dobýt Ameriku. Proto začal brát hodiny od tamější jazzové legendy a v New Yorku byl jako doma. Až do chvíle, než přišel koronavirus.

Honzo, jak se v klukovi z Moravy probudí vášeň k americké hudbě?

„Díky rodině. Doma se vždycky poslouchala muzika, zpívalo se. Maminka tancovala a zpívala ve folklórním souboru na Vysočině, se kterým projela velký kus světa. Táta měl velmi blízký vztah k jazzu a swingu. Když začal pořádat jazzový festival, narodil jsem se já. Vyrůstal jsem v tom. Už v deseti letech jsem věděl, že budu swingovým zpěvákem. Nepřipouštěl jsem si jinou možnost. Leda, že bych byl ředitelem cirkusu." (směje se)

Takže nemáte žádné americké kořeny?

„Ne. Oba rodiče jsou Češi. Jediným naším tajemným předkem v dávné minulosti je kat Mydlář.“

Jak jste na to přišli?

„Táta se začal zajímat o genealogii, pátral po rodinných kořenech a zjistil, že jsme se před rokem 1637 jako jedna rodina jmenovali Mydlářovi. Pak zjišťoval, jak se z Mydláře stal Smigmator.“

A co se dozvěděl?

„Jeden z našich prapředků šel studovat do Jindřichova Hradce na jezuitskou kolej, protože se chtěl stát farářem. Jmenoval se Mydlář. V té době všichni věděli, kdo je Jan Mydlář, pražský kat, a tak mu doporučili, aby si změnil jméno. Někdo mu poradil, že si má příjmení přeložit do latiny.“

Tak vznikl Smigmator?

„Nejdřív Smigmarius, to je latinsky Mydlář. Rodina byla natolik pyšná, že má mezi sebou faráře, že přijala jeho jméno. Ne Smigmarius, ale Smigmator. K tomu nevíme, jak došlo. Pak se to různě poněmčovalo, počešťovalo. Já jsem se vrátil k podobě z roku 1637.“

A kat Mydlář tedy byl vaším předkem?

„Jan Mydlá ř byl pražský kat, který pocházel z Chrudimi. Naše rodina přišla do Telče také z Chrudimi. Takže všichni historikové, se kterými to táta konzultoval, říkali, že to byla jedna rodina. Je to náš nepřímý předek. Já ale do české pop-music sekám jenom swingem.“ (směje se) 

Potřetí těhotná Ornella mluví s Koktou o smrti! A Rychlý přijde o miliony

Video se připravuje ...

A úspěšně…

„Doufám, že ano. Rád bych se ale dostal na americký trh. Předloni, když si Československo připomínalo sto let od vzniku, pozval mě tehdejší generální konzul do Chicaga. Říkal mi, že ztělesněním česko-amerického přátelství jsem přesně já. Čech, který zpívá americkou hudbu. Na podzim jsme tam absolvovali tři koncerty, jeden oficiální a dva v jazzových klubech.“

Jak vás přijali?

„Skvěle! Viděli, že kluk z daleka má jejich kulturu pod kůží, zná historii a odkazuje se k legendám, především k hudbě George Gershwina. Také jsme tam křtili vinylové album, které jsme natočili s Mitchem Winehousem, tatínkem zpěvačky Amy Winehouseové.“

Jak jste se k němu dostal?

„Jednoduše. Před třemi lety jsem napsal jeho managementu, že chystám swingový projekt a chtěl bych ho jako hosta. Pozval mě do Londýna. Na první pohled vypadal přísně, pak ale roztál a souhlasil. Dnes, když tam přiletíme, dává nám klíče od svého domu, což je první dům Amy. Díky němu jsem se zamiloval i do New Yorku, kde jsme spolu měli koncert. A taky jsem si tam našel americkou učitelku zpěvu.“

Kterou?

„Jazzovou legendu, dnes už dvaadevadesátiletou zpěvačku Marilyn Mayeovou. Přihlásil jsem se na její master class a když jsem dozpíval, přišla za mnou její asistentka, že se mnou chce mluvit. Dozvěděl jsem se, že učí pár vybraných žáků i soukromě. Zeptala se mě, jestli bych měl možnost za ní dva- až třikrát ročně přiletět. Samozřejmě ano, řekl jsem! Hned druhý den mi dala první dvouhodinovku, pak následovaly další.“

Kolik taková hodina stojí?

„Dvouhodinovka s ní vyjde na 350 dolarů. K tomu klavírista za 120 dolarů a 40 dolarů za nájem třídy (při kurzu 22 Kč/ dolar vychází dvouhodinovka na 11 220 Kč – pozn. red.). Ale dvě hodiny s ní jsou víc, než rok na konzervatoři. Je to neskutečně obohacující a inspirativní.“

Agáta vyplatí Prachaře, miliony od mámy nestačí! A Forejt promluvil o vztahu s Burešovou

Video se připravuje ...

Co zásadního vám poradila?

„Všechno učí na písničkách. Říkala mi, že aby mě bral Američan vážně, musím to zpívat tak, jako on. Dýchat na místech, kde Američan. Drobnosti, ale posunou vás o level výš. Nebo učí pohybový věci na jevišti. Řekla mi: přestaň luskat, je to rušivý! Měl jsem to jako zlozvyk, nevěděl jsem, co s rukou.“

Není lehké se to odnaučit.

„To není! Na dalších koncertech jsem si málem musel držet ruku. (směje se) Naposledy jsem za ní byl v únoru. Od té doby jsem měl do New Yorku letět už čtyřikrát, ale všechno se zrušilo. Tak teď jen doufám, že Marilyn bude mít natolik silný kořínek, že se dožije alespoň stovky.“



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.