Jste jako nafouklý balon? Vyzkoušejte výživový hit Gereho | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 2. února 2023

Svátek slaví Nela, zítra Blažej

Jste jako nafouklý balon? Vyzkoušejte výživový hit Gereho

Richard Gere a Alejandra Silva
Richard Gere a Alejandra Silva (profimedia.cz)

Co spojuje Cameron Diazovou, Gwyneth Paltrowovou, Richarda Gereho, Beyoncé či šéfkuchaře Jamieho Olivera? Flexitariánská dieta! 

Chutnají vám veganská či vegetariánská jídla, ale přitom si rádi občas dáte i maso? Určitě pak stojí za zkoušku flexitariánství – výživový směr, který se stal hitem. Pojem vznikl spojením dvou slov – »flexibilní« a »vegetariánství«, a vyjadřuje tedy zásady tohoto životního stylu. Flexitariáni si zakládají především na rostlinné stravě doplněné o občasnou konzumaci masa. Důležitost je však kladena na původ stravy, abyste tělu co nejvíce prospěli. Poprvé se tento výraz objevil začátkem 90. let, ale hitem se stal v roce 2008, kdy známá americká výživová poradkyně Dawn Jackson Blatnerová vydala knihu The Flexitarian Diet (Flexitariánská dieta).

Strava našich předků?

Flexitariánství patří mezi poměrně nové stravovací směry, ale v historii najdeme mnoho podobných tendencí . I předkové se živili především tím, co si sami vypěstovali, navíc málokdo měl možnost konzumovat maso každý den, jako je to běžné dnes. Dříve se maso jedlo hlavně v neděli či ve svátek a v ostatní dny bylo nahrazeno například luštěninami. Vzpomeňte si na postní dobu v období Velikonoc nebo novoroční masopust, náboženské zvyklosti, které někteří dosud dodržují. Kvalita potravin na prvním místě Kromě masa omezují flexitariáni konzumaci dalších živočišných produktů, jako jsou vejce nebo kravské mléko. Nevyhýbají se jim úplně, ale volí je méně často a v menším množství. Další důležitou zásadou je výběr těchto potravin podle jejich původu. Měly by být od ověřených pěstitelů, případně z ekofarem.

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio na premiéře Tenkrát v Hollywoodu: Co řekli o filmu?

Video se připravuje ...

Zdravotní benefity a ohleduplnost k planetě

Důvodů k přechodu na flexitariánskou stravu je hned několik. „Má pro dospělé několik zdravotních benefitů. Výrazně může pomáhat v boji proti civilizačním onemocněním, jako je například cukrovka, kardiovaskulární onemocnění nebo obezita,“ upřesňuje Alena Paldusová, manažerka projektu Zdravá 5. Kromě zdravotních benefitů je to také šetrnost k planetě. Flexitariáni věří, že snížením zkonzumovaného masa přispějí k řešení globálního problému s emisemi skleníkových plynů.

České ženy mají nádherné oči a úžasnou pleť, tvrdí vizážista z Hollywoodu

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.