Lubomír Štrougal (95): VÁŽNÁ PSYCHICKÁ NEMOC!
Jeden je mrtev, další dva duševně nemocní. Tak skončila snaha na poslední chvíli potrestat trojici komunistických pohlavárů za zničené životy na státní hranici tehdejšího Československa. Žalobce stíhání Milouše Jakeše (†97), Lubomíra Štrougala (95) a Vratislava Vajnara (90) zastavil.
Devět lidí, kteří se v touze po svobodě snažili překročit hranici na západ, bylo zastřeleno či roztrháno psy. Stalo se to po březnu 1976, kdy začal platit mezinárodní pakt, který zaručoval právo svobodně opustit jakoukoliv zemi včetně vlasti. A právě proto, že zabíjení nezabránili, byli před rokem ze zneužití pravomoci obviněni jak někdejší generální tajemník Jakeš, tak i expremiér Štrougal a exministr vnitra Vajnar. Hrozilo jim až desetileté vězení.
Příliš pozdě
Jenže spravedlnost si šla vybrat svou daň příliš pozdě. Jakeš zemřel před dvěma měsíci a další dva komunistické funkcionáře nelze kvůli duševní chorobě stíhat. „Státní zástupce u Milouše Jakeše s ohledem na to, že zemřel, rozhodl o zastavení trestního stíhání. Tam samozřejmě jiná možnost nebyla,“ vysvětlil státní zástupce Jan Lelek pro iRozhlas. A proč už jsou »čistí« i Štrougal s Vajnarem? „Z důvodu nepřípustnosti trestního stíhání pro duševní chorobu, která nastala po spáchání činu. Trvale jim znemožňuje chápat smysl trestního stíhání,“ doplnil Lelek.
Silné důkazy
Přitom munice měli žalobci dost. „Důkazy, které byly shromážděné, jsou silné natolik, že státní zástupce učinil závěr, že nepochybně byla naplněna skutková podstata trestných činů, pro které byly stíháni,“ uvedl žalobce. A dodal, že duševní stav Jakeše před jeho smrtí zkoumán nebyl. Nynější verdikt může ještě zvrátit nejvyšší žalobce, kterému bude předložen, jakmile nabude právní moci.
Štrougala zradily nohy
Někdejší ministr vnitra a premiér komunistického Československa Lubomír Štrougal se na veřejnosti neobjevil už několik let. Po sametové revoluci se stáhl z veřejného života, ale občas se ukázal na křtu svých knih, v nichž vyjevil své názory. Naposledy ho však Aha! zachytilo před třemi lety, když slavil v jedné z pražských restaurací 93. narozeniny. Už se ale musel těžce opírat o francouzské hole. Jeho zdravotní stav totiž zkomplikovala složitá zlomenina stehenní kosti z roku 2013.
Jakeše drželi stranou
Pět dní rodina tajila, že někdejší generální tajemník strany Milouš Jakeš odešel 9. července v požehnaném věku 97 let na věčnost. V nejvyšším utajení ho pak i pohřbili. Do posledních let velmi vitální stařík přitom nikdy neopustil své komunistické přesvědčení. Rád o něm i diskutoval a pravidelně chodil na komunistické prvomájové dýchánky. A právě to podle zdrojů Aha! bylo důvodem, proč poslední rok držela rodina Jakeše stranou. Už nebydlel sám, ale byl v péči léčebny dlouhodobě nemocných a k dispozici neměl ani svůj mobil. Roli v tom údajně sehrál právě zájem vyšetřovatelů.
Dávali pokyny
Stíhání tří pohlavárů iniciovala svým trestním oznámením Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Obvinění se opíralo o nově nalezené archiválie. Ty podle kriminalistů dokazují, že papaláši měli informace o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout.