Tajemství Dagmar Havlové: Milovala kolegu Abrháma! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Tajemství Dagmar Havlové: Milovala kolegu Abrháma!

Dagmar Havlová
Dagmar Havlová (Profimedia.cz)

Šerif z Pece pod Sněžkou, potížistka z děcáku, která strká nos, kam by neměla, ale pomáhá tak rozplétat okolnosti vraždy, hororové prostředí kuchyně horské chaty a hodně podezřelých, tak se vaří slušná normalizační detektivka. Z banální Holky na zabití (1975) režisér Juraj Herz (†83) vydupal dnes už kultovní biják.

Aby to nebyl kýč, také žádnou ideologii ani třídního nepřítele, spíš natočit zábavnou kriminálku pro pracující. Že se polidští okrskář esenbé (skvělý Ilja Prachař) a bude na jednu stranu familiární taťka, který má rajon dobře přečetný a navrch odhalí zločin (ač není kriminalista), to už byl bonus, když prvotní zadání splnil Herz do puntíku. Je to lidovka, napínavá, má atmosféru.

Herz točil kvůli Dáše
Od socialistické detektivky se nečeká bůhvíjaké umění, zásadní jsou delikt, pestrá paleta postav, jeden hrdina, jistá rafinovanost, ale reálná! Prostředí pokud možno temnější, k tomu napětí. „Holku na zabití jsem dělal kvůli Dáše Veškrnové. Po Holkách z porcelánu jsem pro ni chtěl další hlavní roli, viděl jsem v ní obrovský potenciál. A tak jsem si na Barrandově vytáhl tenhle scénář,“ líčil režisér Juraj Herz.

Dagmar Havlová čte 17. listopadu 2019 novoroční projev svého muže z roku 1990.

Video se připravuje ...

Změna ročního období
Sice si látku trochu upravil, zimní Krkonoše přepsal a umístil povídku do léta. „K smrti nenávidím zimu a přírodu vůbec. Tohle byl můj ústupek, tak jsem si aspoň škrtnul ve scénáři sníh.“ Autor scénáře Josef Šilhavý se pak s Herzem a Barrandovem soudil, ale spor prohrál. Režisér si umanul svou a nemínil couvnout. Dobře nasnímané hory, život v socialistických rekreačních chatách, vybalancovaná psychologie postav, báječná honička policejního moskviče a gazíku, film má spád, i když kritici remcají. Vrahem může být nejméně pět postav!

Augusta jako profík
Herz pracuje s detaily, sází na známé. „Chtěl jsem Ilju Prachaře, hrál mi ve Spalovači mrtvol a věděl jsem, že mi tu roli vytvoří.“ Do role šéfa kuchyně obsadil Karla Augustu a on svoji kuchyň ovládl tak, že věříte páru nad hrnci, dusno, horko, odér i to, jak kuchaři šidí hosty na porcích. „Karel Augusta chodil občas vařit do jedné restaurace. Když měl volno, vařil, prostě to měl rád. Proto je jeho kuchyň tak uvěřitelná,“ podotkl ještě Juraj Herz. Role bonvivánů svěřil Abrhámovi a Olmerovi, malou roličku polské barmanky má Dagmar Patrasová.

Celý článek si můžete přečíst v nedělním tištěném vydání deníku Aha!

Dagmar Havlová: Letos budu bez dovolené, nechci přenášet zmutované viry!

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.