Viktor Preiss: Srdceryvné vyjádření o životě v dětském domově | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. srpna 2022

Svátek slaví Hana, zítra Jáchym

Viktor Preiss: Srdceryvné vyjádření o životě v dětském domově

Viktor Preiss
Viktor Preiss (ČSFD)

Viktor Preiss (72) měl traumatizující dětství. Poté, co se jeho rodiče rozvedli, nedokázali se domluvit, kdo z nich bude o malého syna pečovat. Oblíbený herec tak jako dítě skončil v dětském domově.

Na své dětství nikdy nezapomene. Jelikož se jeho rodiče nedokázali dohodnout na péči o něj, skončil tak herec v dětském domově. Ačkoli od jeho pobytu v dětském domově uplynula řada let, stále má ke svému domovu velmi úzký osobní vztah.

"Ačkoli od té doby uplynulo bezmála půl století, vzpomínám na tu dobu s jistou nostalgií a vděčností. Oproti jiným podobným zařízením, ve kterých jsem strávil část svého dětského života, v sobě právě toto neslo jistého genia loci. Možná proto, že bylo od počátku minulého století určeno stejnému účelu - péči o děti, jejich zdravý vývoj a sociální zabezpečení," svěřil se Preiss týdeníku Sedmička.

"Doba a poměry se změnily stejně tak jako systém a způsob soužití v těchto zařízeních. Když jsem před pár lety navštívil pyšelský dětský domov, byl jsem velmi mile překvapen. Z neútulných prostor se staly rodinné buňky, prostředí, které navozovalo pocit sounáležitosti v rodině, společenství, s možností vlastního soukromí a individuální péčí rodiče vychovatele," řekl herec.

Preiss si také čas od času vyzkoušel práci vychovatele a uvědomuje si, jak dlouhá cesta je k důvěře s dítětem, které si zvyká na nový domov, který se pro některé v průběhu dospívání nejednou měnil. "Znám, co je to stesk a závislost na místě, které musíme proti své vůli opustit. Mnozí z nás se na ně dodneška vracejí a další jistě vracet budou. Existují totiž ještě jiné důvody - a není jich tak málo -, které nelze vyjádřit svrchovanými zájmy, čísly, prognózami a ekonomickými důvody. Ty budou zasvěceně a v dostatečné míře předloženy od povolaných, jimž jde o zachování domova," svěřil se herec Sedmičce.

Viktor Preiss o Hodinářově učni: Co prozradil o své roli v pohádce?

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.