Anče, Kubo, hajnej! Legendární večerníček slaví 45 let: Osudy pohádkových hrdinů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Anče, Kubo, hajnej! Legendární večerníček slaví 45 let: Osudy pohádkových hrdinů

Krkonošské pohádky
Krkonošské pohádky (archiv ČT)

Kulisy z papundeklu, jen pět herců a dvacítka epizod. Přesto se Krkonošské pohádky staly televizní legendou. Od roku 1993 se dokonce pyšní oceněním nejlepší večerníček. Děti k nim poprvé usedly před 45 lety a od té doby stále těší miliony diváků. 

„Na Krkonoších vládne odnepaměti Krakonoš. A pod horama se už vystřídalo pánů, že by je nespočítal,“ zazněl z televizní obrazovky hlas vypravěče Bohuše Záhorského (†74) v úvodu večerníčku na jaře roku 1974. Prvních sedm dílů si okamžitě získalo srdce malých i velkých diváků. V následujících deseti letech vznikly ve studiích tehdy Československé televize další dvě série, nejprve šest dílů v roce 1977 a následně v roce 1984 dalších sedm. „Myslím si, že se povedly. Také jsou dosud jediným hraným večerníčkem,“ zhodnotila pro Aha! své pohádky režisérka Věra Jordánová (91).


Hvězdné obsazení
Každý příběh trval pouhých 10 minut. Během nich se musel mocný, ale spravedlivý Krakonoš (František Peterka, †94) vypořádat se zlovůlí chamtivého a věčně vzteklého Trautenberka (Ilja Prachař, †81). Na malebném statku mu za také už legendárního láteření »himl hergot donrvetr krucajs element« sloužili děvečka Anče (Hana Maciuchová, 73), čeledín Kuba (Jaroslav Satoranský, 79) a hajný (Zdeněk Řehoř, †74). Pak tu ještě byla sojka »práskačka«, co každou neplechu hlásila pánu hor. Po smrti Bohuše Záhorského převzal roli vypravěče Martin Růžek (†77). To bylo vše. Žádná další postava a přece to stačilo, aby se diváci do pohádky zamilovali a netrpělivě očekávali zjevení Krakonoše nad horami v úvodní znělce.


Anče a Kuba pořád spolu
Na svou roli rád zavzpomíná i představitel čeledína Kuby Jaroslav Satoranský. S Ančetem zůstávají stále spolu. „Ano, my jsme byli s Haničkou Maciuchovou dlouhá léta v angažmá ve Vinohradském divadle. I v současnosti spolu máme krásné představení v Divadle v Řeznické s názvem Ještěrka na slunci. Tam hrajeme jen my dva, takže jsme už sehraná dvojice a jsem rád, že s ní můžu hrát,“ řekl Aha! Satoranský.

Malebná od prvních tónů
Nezapomenutelné melodie k večerníčku složil Vadim Petrov (87). „Jsou poutavé především proto, že je skvěle napsal výborný člověk a pedagog, v jehož hudbě se odráží i kus jeho duše,“ zhodnotil jeden z Petrovových žáků, skladatel Tomáš Kympl (44) a dodal: „V té hudbě je výrazná její harmonicko-melodická struktura a také použití operních hlasů, které se u pořadů pro děti zase tak často neobjevuje.“

Víte, že...
...loutku sojky vodila při natáčení herečka Jana Prachařová (81), manželka Trautenberka Ilji Prachaře? Měla ho tak »pod dohledem«.

Osudy herců...
KRAKONOŠ
František Peterka (†94) – v roce 2001 ve věku 79 let utrpěl vážný úraz při srážce automobilem. Roky strávil v nemocnici, nakonec se ale zotavil a mohl se vrátit domů. Zemřel 24. listopadu 2016.

TRAUTENBERK

Ilja Prachař (†81) – zemřel ve vinohradské nemocnici 10. srpna 2005, měl problémy se srdce, ledvinami, postihla ho mozková mrtvice a následně mu diagnostikovali i zhoubný nádor.

HAJNÝ

Zdeněk Řehoř (†74) – představitel více než 60 filmových rolí zemřel 8. listopadu 1994.

ANČE

Hana Maciuchová (73) – v roce 2017 vyhrála nad rakovinou prsu, nadále těší diváky v divadle i coby interpretka audioknih.

KUBA
Jaroslav Satoranský (79) – stále účinkuje v divadle, na obrazovky se úspěšně vrátil roku 2015 v krimi seriálu Policie Modrava.

VYPRAVĚČ 1

Bohuš Záhorský (†74) – populární herec a pražský rodák, zemřel 22. září 1980.

VYPRAVĚČ 2

Martin Růžek (†77) – po mozkové mrtvici na jaře roku 1994 dostal také infarkt, zemřel 18. prosince 1995 v pražském Motole.

VODIČKA SOJKY

Jana Prachařová (81) – je v důchodu a užívá si vnoučata, herce Jakuba Prachaře (35) a Marianu Prachařovou (25) i pravnučku Miu (2), jejíž maminkou je dcera Veroniky Žilkové (57) Agáta (34).

Na večerníček Krkonošské pohádky se můžete podívat zde:Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.