Vyhlašování cen Thálie: Průšvih moderátora Moravce! Co mu hrozilo? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 20. května 2024

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Vyhlašování cen Thálie: Průšvih moderátora Moravce! Co mu hrozilo?

Úlevný úsměv Václava Moravce, když Jiří Srnec opouštěl jeviště.
Úlevný úsměv Václava Moravce, když Jiří Srnec opouštěl jeviště. (Foto Aha! – Martin Hykl)

Největší nervy měl z toho, aby přímý přenos nepřetáhl. Václav Moravec (43) už na generálce prosil všechny účastníky předávání cen Thálie, aby byli v projevech struční. Zakladatel Černého divadla Jiří Srnec (86) mu ale udělal pořádnou čáru přes rozpočet. V přímém přenosu mluvil, mluvil a mluvil... 

Legendární hudebník, režisér, výtvarník a nositel medaile Za zásluhy byl ale oceněním za celoživotní dílo tak nadšený, že se rozhodl na jevišti v přímém přenosu zmapovat alespoň hlavní momenty svého života. „Nikdy bych neemigroval, i když bylo mnoho příležitostí,“ řekl například Srnec, který proslavil republiku téměř po celém světě. Prozradil i to, že mu Jiřina Švorcová nabídla za členství v KSČ vlastní divadlo. I to odmítl. A čas při jeho vzpomínkách plynul...

Režisér Roman Petrenko (53) si v přenosovém voze rval vlasy. Jenže Moravec, který si při televizních debatách nebere servítky a dává politikům jasně najevo, kdo je na hřišti pánem, neměl sílu Srnce přerušit. Raději si nechal spílat do ucha.

„Mám k Jiřímu Srncovi velkou úctu,“ prozradil Aha! po skončení přenosu. „Ale cítím se, jako bych složil pět tun uhlí. Přiznám se, že jsem se pak dával půl hodiny v šatně dohromady,“ dodal. Čas určený Tháliím přetekl o 19 minut. Hranice je ale dvacet. Pokuta tak moderátora a režiséra minula jen o fous, o nicotných 60 vteřin.

Kdo získal cenu:

Činohra

Ženský výkon: Tereza Dočkalová (titulní role v inscenaci podle Henrika Ibsena Nora – Domeček pro panenky, Divadlo pod Palmovkou, Praha)

Mužský výkon: Daniel Bambas (role Edwarda Kynastona ve hře Jeffreyho Hatchera Krás(k)a na scéně, Městské divadlo Mladá Boleslav)

Opera

Ženský výkon: Maida Hundelingová (role Desdemony v opeře Giuseppa Verdiho Otello, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Mužský výkon: Svatopluk Sem (role Giorgia Germonta v opeře Giuseppa Verdiho La traviata, Jihočeské divadlo, České Budějovice)

Opereta, muzikál

Ženský výkon: Katarína Hasprová (role paní Danversové v muzikálu Rebecca, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Mužský výkon: Peter Pecha (titulní role v muzikálu Rocky, Dark style agency v Kongresovém centru Praha)

Balet, tanec, pantomima

Ženský výkon: Nikola Márová (role Matky v inscenaci Svěcení jara v rámci programu Timeless, Národní divadlo, Praha)

Mužský výkon: Ondřej Vinklát (role Vyvoleného v inscenaci Svěcení jara v rámci programu Timeless, Národní divadlo, Praha)

Celoživotní dílo

Petr Kostka (činohra),Bohuslav Šulc (loutkové divadlo), Miroslav Švejda (opera), Richard Böhm (balet), Jiří Korn (opereta a muzikál)

Zvláštní cena Kolegia

Jiří Srnec (režisér, výtvarník, hudební skladatel, scénograf a herec, zakladatel Černého divadla)

Cena prezidia Herecké asociace pro umělce do 33 let

Ivan Dejmal (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi

František Filip (režisér)

 Ondřej Kepka o Tháliích

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.