Krutý osud profesora Kouteckého: Léčil rakovinu, teď s ní válčí sám! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. června 2024

Svátek slaví Leoš, zítra Květa

Krutý osud profesora Kouteckého: Léčil rakovinu, teď s ní válčí sám!

Profesor Josef Koutecký se osudu nepoddává.
Profesor Josef Koutecký se osudu nepoddává. (Foto: Nguyen Phuong Thao)

Založil u nás v 60. letech dětskou onkologii. Profesor  (86) začal léčit děti s rakovinou v době, kdy pro 97 % malých pacientů byla tato diagnóza smrtelná. Zvrátil osud, dnes 90 % dětí přežívá. Osud je ale neúprosný. Teď se s rakovinou pere sám.

Obětavý lékař zachránil tisíce životů, a nyní je přinucen bojovat o ten svůj. Tohle si profesor nezasloužil. Snad má dost sil. „Vzhledem ke své profesi jsem musel být optimista. Když děti umíraly a přišly další, musel jsem věřit, že tentokrát se podaří je zachránit,“ říká Koutecký. „Budoval jsem obor a musel jsem věřit především sobě, myšlence a dalším lidem,“ dodává.

Nyní je sám bezvýhradně v rukou svých spolupracovníků, těch, jimž tehdy tak důvěřoval. Česká televize natočila o světoznámé kapacitě dokument s názvem Ještě jsem nedokouřil své poslední viržinko. Pro zvané a samotného lékaře ho promítala před týdnem, k televizním divákům se podle generálního ředitele Petra Dvořáka dostane ještě letos. „Film plánujeme předběžně na 10. května, kdy je Den boje proti rakovině,“ řekl Aha! mluvčí ČT Michal Prokeš. Ztratil manželku
Josef Koutecký prožil půlstoletí s jedinou milovanou manželkou Jitkou. Bohužel mu ji počátkem roku 2014 vzala právě rakovina. „Jsem smutný. Byla to má druhá polovina,“ svěřil se. Pochoval i dceru.

Oceňovaný odborník
Obdržel více než 50 ocenění, z nichž za zvláštní zmínku stojí prezidentem Havlem udělená Medaile za zásluhy, Národní cena vlády ČR Česká hlava a Čestná medaile Akademie věd ČR. Proslulý lékař je navíc nadaný muzikant. Hraje například na varhany.Přečtěte si
aveneta
11. 3. 2017 • 17:26

Opravdu velmi smutné.....tolika lidem pomohl a teď ho to též potkalo...život je nevypočitalný a proto různé odsudky lidí jsou "hovadina" typu kdo s kým....život má každý jen jeden a má si jej užít...každého čeká smrt ať byl "svatoušek" či tzv. nemorální. Což pochopili i některé "celebrity" viz. Bílá, Gregorová atd.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.