Kardinál Vlk se s rakovinou uchýlil na faru: Trápí ho bolesti i mrazy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 2. července 2022

Svátek slaví Patricie, zítra Radomír

Kardinál Vlk se s rakovinou uchýlil na faru: Trápí ho bolesti i mrazy!

Duchovní Miloslav Vlk přijal svůj osud, je připraven na vše. Jde o silného muže.
Duchovní Miloslav Vlk přijal svůj osud, je připraven na vše. Jde o silného muže. (Foto Aha! – Robert Klejch, ČTK)

Na velkou telefonní ústřednu se teď proměnila fara v Praze-Karlíně: stovky volajících chtějí pozdravit nemocného kardinála Miloslava Vlka (84), který tu našel druhý domov. Poté, co mu lékaři sdělili, že trpí rakovinou plic, uchýlil se právě sem. Proč právě Karlín? Můžou za to i povodně!

Tři metry vody venku a 160 cm v  kostele Cyrila a Metoděje – tak to v Karlíně vypadalo 18. srpna  2002. Místní farář Miroslav Cúth vzpomíná, jak je kardinál přijel podpořit. „Nepřijel na mši svatou, ani vést diskuse. Přišel v pracovních kalhotách a v pracovní košili. Do mobilu mi řekl: Nechci žádné vítání a žádné shromáždění,“ líčil Cúth v Katolickém týdeníku a dodal, že Miloslav Vlk zachránil faru před zánikem už jednou předtím, po revoluci v roce 1989.

Paštika a víno
Farář Cúth a jeho pravá ruka, paní Magda, jsou teď také těmi, kdo se o nemocného Vlka starají. Cúth s ním bydlí v pokoji, podává mu léky na tišení bolesti a injekce na cukrovku. Té se musí podřídit i kardinálova strava. „Má rád paštiku, tak tu mu tu mažeme, dělám mu meltu s mlékem, někdy si dáme skleničku vína,“ popsal Cúth TV Prima. Zatím kromě bolesti omezují Vlka i mrazy – kvůli velké zimě nesmí ani do nedalekého kostela. Nejsme letušky
Kardinál  si uvědomuje, že rakovina, jež metastazovala i do kostí, je zlá diagnóza. O své nemoci mluví klidně a smířeně. Bere ji jako »dar, kterého se mu dostalo«. „Pociťuji konkrétně, že my křesťané nejsme jen usmívající se letušky. Chci o této své zkušenosti informovat,“ prohlásil.

Je prý ale připravený na nejhorší. „Když mu to oznamovali páni profesoři, doktoři, tak on jim říkal, že je připraven odejít tam – rozumí se přes hranice smrti na věčnost,“ řekl televizi František Radkovský, emeritní biskup. Lékaři ale už pro Vlka chystají chemoterapii a včera se měl dozvědět, jak přesně bude jeho léčba probíhat.

Kardinál...
Na začátku 90. let byl Miloslav Vlk jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 je kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. (jehož Vlk volil) v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Dominika Duku.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.